ShBA-ja vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se kanë vendosur sanksione të reja ndaj Rusisë, pas një video-konferencë që pati presidenti amerikan, Joe Biden, me liderët e G7-ës dhe me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Si një ndëshkim i mëtejshëm për pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës, SHBA-ja vendosi sanksione kundër tre stacioneve televizive ruse, ndaloi amerikanët të ofrojnë shërbime kontabiliteti dhe këshillimi për rusët, si dhe sanksionoi drejtuesit e Gazprombank.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha se masa “nuk ishte një bllok i plotë”, por kishte për qëllim të sinjalizonte se Gazprombank nuk është një zonë e sigurt.

Shtëpia e Bardhë tha gjithashtu se Komisioni Rregullator Bërthamor do të pezullojë licencat për eksportet e materialit të veçantë bërthamor në Rusi, shkruan BBC, transmeton KlanKosova.tv.