“ShBA-ja po krijon një krizë në Kosovë”, Delawie shpërndan artikullin e Edward Joseph

“ShBA-ja po krijon një krizë në Kosovë”, Delawie shpërndan artikullin e Edward Joseph

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie, ka shpërndarë artikullin e ish-zëvendësshef i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, i cili mendon se SHBA-ja po krijon një krizë në Kosovë.

Delawie i cili kishte shërbyer si diplomat amerikan në Kosovë nga viti 2015 deri më 2018, e ka shpërndarë në rrjetin e tij social “Twitter”.

Në tekstin që e ka shpërndarë Delawie, Joseph shkroi se mos-kritika ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq e ka bërë atë që të ringjall nacionalizmin e “Serbisë së madhe” që thotë se e solli Beogradin në konflikt me fqinjët e tij dhe NATO-n në vitet 1990.

Ai këtë e bazon në deklarimet e fundit të zyrtarëve amerikanë ndaj kryeministrit Albin Kurti, pas veprimeve në veri të vendit.