SHBA-ja me numër rekord të hospitalizimeve nga COVID-19

Shtetet e Bashkuara arritën një nivel rekord historik të shtrimeve në spital, pas një rritjeje të pandërprerë të rasteve me COVID-19 në të gjithë vendin në javët e fundit.

Gati 62,000 njerëz u shtruan në spital më 10 nëntor, një nivel më i lartë se dy valët e pandemisë në prill dhe korrik.

“Regjistri i ri i shtrimit në spital nënvizon se ne kemi hyrë në periudhën më të keqe të pandemisë që nga shpërthimi i saj”, tha Projekti i Gjurmimit të COVID-19, covidtracking.com

Shtetet e Bashkuara regjistrojnë më shumë se 1 milion të infektuar që nga fillimi i nëntorit. Numri i të vdekurve ka arritur në më shumë se 1.000 në ditë mesatarisht.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor po përpiqen të trajtojnë fluksin e pacientëve në disa pjesë të vendit pasi ekspertët paralajmërojnë se pandemia do të përkeqësohet duke shkuar në dimër.

Eksperti i lartë i sëmundjes infektive të qeverisë amerikane, Anthony Fauci, tha se vendi duhej të “dyfishonte” masat e shëndetit publik, përndryshe pandemia mund të përkeqësohej “shumë më keq”.