SHBA fitoi CONCACAF duke mposhtur Meksikën dhe të gjithë flasin për kryeveprën e Adams nga 30 metra

Futbollistet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbrëmë fituan Ligën e Kombeve të Amerikës Veriore dhe Qendrore me fitoren 2-0 ndaj Meksikës.

Golat për trofeun që e fituan amerikanët në Arlington të Teksasit janë shënuar nga futbollistët që luajnë në Evropë.

Në minutën e fundit të pjesës së parë, Tyler Adams shënoi golin për të cilin të gjithë flasin, i cili i hapi rrugën SHBA-së drejt titullit.

Pas pasimit të Weston McKennie, lojtari anglez i Bournemouth goditi nga 30 metra, madje as portieri legjendar meksikan Guillermo Ochoa nuk e ndaloi dot goditjen e tij.

Në minutën e 63-të, lojtari i Borussia Dortmundit, Giovanni Reyna, shënoi finalen 2-0 pas depërtimit fantastik nga Christian Pulisic.

Në këtë mënyrë amerikanët arritën titullin e tretë nga po aq Liga të Kombeve të luajtura.