Rusia regjistron mbi 10 mijë raste të reja me koronavirus

Autoritetet ruse njoftuan sot se gjatë 24 orëve të fundit, kanë regjistruar 10,817 raste të reja me koronavirus.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve me sëmundjen COVID-19 – që shkakton koronavirusi i ri – në Rusi arrin në 198,676.

Task-forca ruse për koronavirus njoftoi se 104 persona kanë vdekur në 24-orët e fundit, duke çuar në 1,827 numri e përgjithshëm të vdekjeve nga COVID-19.

Rusia tashmë është vendi i pestë në botë, për nga numri i të prekurve me koronavirus.

Në mbarë botën, afro 4 milionë njerëz janë prekur nga COVID-19 dhe mbi 270 mijë të tjerë kanë vdekur.