Rritet numri i të vdekurve nga shpërthimi në një xhami në Pakistan

Numri i të vdekurve është rritur në të paktën 87 persona pas një sulmi vetëvrasës në xhami, i cili kishte në shënjestër policët në provincën pakistaneze të Peshawarit.

Xhamia është brenda një zone të selisë së policisë së sigurisë së lartë dhe një hetim është duke u zhvilluar për mënyrën se si sulmuesi hyri brenda, raporton BBC.

Kryeministri i Pakistanit dhe liderë të tjerë e kanë dënuar sulmin – një nga më të këqijtë në vend në vitet e fundit.

Talebanët pakistanezë kanë mohuar përfshirjen pas një pretendimi fillestar nga një prej komandantëve të tyre.

“Terroristët duan të krijojnë frikë duke vënë në shënjestër ata që kryejnë detyrën e mbrojtjes së Pakistanit”, tha kryeministri Shehbaz Sharif. Ai shpalli ditë zie kombëtare.

Të martën, ekipet e shpëtimit ishin ende duke u përpjekur për të tërhequr besimtarët e varrosur në rrënoja.
“Operacioni i shpëtimit ka vazhduar për më shumë se 18 orë”, tha Mohammad Bilal Faizi.
“Trupat e 20 personave të tjerë janë gjetur dhe ka frikë se disa trupa mund të jenë ende nën rrënoja.”

Një zëdhënës i spitalit konfirmoi se më shumë se 100 mbetën të plagosur. Ndërkohë, funeralet janë kryer për më shumë se 20 oficerë policie, arkivolet e tyre të mbështjellë me flamurin e Pakistanit.