Ronaldo akuzohet nga FA për sjellje të pahijshme – pasi i theu telefonin një tifozi

Cristiano Ronaldo është akuzuar nga Federata e Futbollit të Anglisë, pasi u shfaq duke thyer telefonin e një tifozi të Evertonit në fund të sezonit të kaluar.
Tifozët filmuan Ronaldon duke u larguar nga fusha pas humbjes zhgënjyese të Manchester United ndaj Evertonit në prill të vitit 2022, dhe pamjet dukeshin se tregonin sulmuesin duke reaguar me zemërim dhe duke thyer telefonin e një tifozi.

Ronaldo ishte paralajmëruar më parë nga Policia e Merseyside pas incidentit, dhe FA tani e ka goditur atë me një akuzë për shkelje të rregullit E3 – që lidhet me sjellje të dhunshme dhe/ose të pahijshme.

“Cristiano Ronaldo është akuzuar për një shkelje të rregullit E3 të FA për një incident që ndodhi pas ndeshjes së Premier League të Manchester United FC kundër Everton FC të shtunën më 9 prill 2022. Thuhet se sjellja e sulmuesit pas finales fishkëllima ishte e pahijshme dhe/ose e dhunshme”, thuhet në një deklaratë të FA.

Ronaldo më parë kërkoi falje për incidentin dhe madje i ofroi mbështetësit një vizitë në Old Trafford në një shfaqje të “fair-play dhe sjellje sportive”. Megjithatë, ajo ofertë u refuzua nga nëna e djalit: “Është sikur i detyrohemi atij një nder, por më vjen keq, nuk e bëjmë. Është në duart e policisë,” tha ajo.