Rita Ora: Nuk do harroj kurrë prej nga vij

Gjatë intervistës Rita ka folur me krenari për vendlindjen e saj Kosovën e cila shprehet se është më e vendosur se kurrë të mbështesë vendin e saj me fushata të shumta.

Më tej ka shtuar se ajo frymëzimin më të madh e merr nga e ëma e saj dhe tregon se ka një lidhje shumë të ngushtë me familjen e saj, transmeton kp.

Kjo gazetë në hyrje i ka kushtuar një shkrim historisë së Kosovës.

“Kur Rita ishte fëmijë, në vitin 1991, familja e saj la Kosovën e saj të lindjes në kuadër të Luftës Ballkanike. Në atë kohë, Kosova ishte subjekt i autoritetit serb. Në 1998, shpërtheu konflikti midis forcave serbe dhe guerilëve të pavarësisë Albanokosovar. Pas një lufte që la më shumë se 13,000 të vdekur, vendi arriti pavarësinë në vitin 2008. Me një popullsi prej 1.8 milion njerëz, Kosova ka PBB-në më të ulët për frymë në Evropë. Rita ishte e ftuar në një koncert të veçantë për dhjetëvjetorin e pavarësisë së Kosovës në vitin 2018. “Për të arritur këtu duhej një udhëtim i gjatë”, u tha artistia medieve”, shkruan media kolumbiane.

Intervista e plotë e Rita Orës për gazetën “SHOCK”

E mbani mend se cili ishte albumi i parë që keni blerë?

Oh, mendoj se do të më duhej ta pyesja nënën. Më pëlqeu vërtet R&B dhe muzika pop. Unë mendoj se mund të ketë qenë Spice Girls.

Phoenix është prodhimi juaj më i fundit. Çfarë thotë kjo për karrierën tuaj?

Ndihej si fundi i një kapitulli dhe fillimi i një kapitulli të ri dhe emocionues. Një nga ndjenjat më çliruese për mua është të këndosh dhe të krijosh muzikë. Ky album ishte një punë dashurie dhe ishte e rëndësishme ta bëja atë në mënyrën time. Vlerësoj dashurinë dhe mbështetjen e atyre që kanë punuar me mua në album dhe më lejuan të krijoj diçka që më bën krenare.

Me kë dëshiron të bësh një bashkëpunim?

Do të më pëlqente të bashkëpunoja me Rosalia, mendoj se ajo po bën diçka të mahnitshme dhe u dashurova me shfaqjen e saj në Billboard Awards të fundit. Do të më pëlqente gjithashtu të bashkëpunoja me Gwen Stefani, është një tjetër nga të preferuarat e mia.

Përveç muzikës, moda është një nga pasionet tuaja të shkëlqyera. Si e ndërtuat stilin tuaj?

Mesa mbaj mend, moda ka qenë një pjesë e rëndësishme e jetës sime dhe mendoj se gjithmonë do të jetë kështu. Duke u rritur unë nuk kam pasur qasje në kaq shumë stilistë të mahnitshëm, kështu që krijova pamjen time duke kombinuar pjesë të reja me vintage, copa të çuditshme të stilistëve dhe disa luksi. Këtu lindi dashuria për të eksperimentuar me stilin tim. Për mua, moda është liri dhe një mënyrë për të shprehur veten. Nuk ka rregulla, që më duken shumë të fuqishme.

Sa i rëndësishëm është aktivizmi për vendin tuaj?

Është gjëja më e rëndësishme për mua. Jam ndjerë më shumë se e nderuar që jam zgjedhur për të përfaqësuar UNICEF. Në udhëtimin tim të fundit në Kosovë pashë nga dora e parë punën e madhe që UNICEF bën në vendin tim dhe unë jam më e vendosur se kurrë që të përdor pozicionin tim për të mbështetur fushatat në vendin tim.

A keni ndonjë model në jetën tuaj?

Nëna ime është personi më frymëzues dhe mahnitës që njoh. Familja ka qenë gjithmonë dhe do të jetë gjëja më e rëndësishme në jetën time. Ne kemi qenë gjithmonë afër dhe mbështetemi shumë tek njëri-tjetri.

Cila janë këshillat më të mira që keni marrë në karrierën tuaj?

Shumë njerëz me ndikim që kam takuar gjatë rrugës më kanë dhënë këshilla të vlefshme dhe secila prej tyre më ka bërë të jem kjo që jam tani. Është shumë e rëndësishme të jeni vetvetja dhe të përpiqeni të arrini gjithçka që doni.