Rio Ferdinand ndihet i turpëruar nga egoizmi i Manchester United për përfshirjen në Superligën Evropiane

Rio Ferdinand ka filluar një sulm kundër ish-klubit të tij, Manchester United duke pretenduar se ai ndihet i turpëruar për planet e propozuara të Superligës Evropiane nga Djajtë e Kuq.

Klubi anglez është në mesin e gjashtë tjerave nga Liga Premier regjistrohen në garën e ndarë.

Pronari i United, Joel Glazers, është vendosur të jetë pjesë e hierarkisë së kompeticionit që drejtohet nga presidenti i Real Madridit, Florentino Perez.

Por Ferdinand, i cili kaloi mbi një dekadë në Old Trafford, ka sulmuar ish-klubin e tij.

Ai tha për BT Sport : “Jam në siklet. Ka pasur shumë gjëra që u janë hedhur pronarëve në të kaluarën, por kjo situatë tani…”.

“Të jesh pjesë e atij grupi, i cili do të jetë një grup i shkëputur dhe t’i lërë të gjithë për të vdekur – kjo është një siklet”.

“Nuk mund ta besoj. Unë jam një tifoz i Man Utd, e dua klubin, por nuk mund të qëndroj pranë dhe të mbështes diçka të tillë fare.”

“Ky grup i veçuar i ekipeve, kjo është, për mua, një luftë ndaj futbollit”, vazhdoi ai.

“Është një turp. Ajo shkon kundër gjithçkaje që ka të bëjë me futbollin. Të pasurit bëhen më të pasur dhe të tjerët madje nuk merren parasysh. Nuk ka asnjë shqyrtim për historinë, për pjesë të ndryshme të piramidës nën skuadrat e sipërme”, ka shtuar më tej Ferdinand.