Rihanna largohet nga roli i drejtueses së “Savage X Fenty” pas pesë vitesh nga themelimi i kompanisë

Është fundi i një epoke në kompaninë ekzekutive në “Savage X Fenty”.

Rihanna , 35 vjeç – themeloi markën në 2018 dhe po largohet nga roli i CEO-s, të cilin e ka mbajtur që nga fillimi i kompanisë.

“Ka qenë bukur të shohësh vizionin tonë për Savage X Fenty të ndikojë industrinë në një madhësi kaq të jashtëzakonshme gjatë pesë viteve të fundit”, tha ajo në një deklaratë për Vogue.

Këngëtarja e “Rude Girl” u bë miliardere në gusht 2021 falë suksesit të markës së saj të të brendshmeve si dhe linjës së saj të kozmetikës “Fenty Beauty”, shkruan DailyMail.

“Ky është vetëm fillimi për ne dhe ne do të vazhdojmë të zgjerohemi në mënyra që lidhen gjithmonë me konsumatorin”, tha ajo.

“Jam shumë mirënjohëse dhe e emocionuar për të mirëpritur Hillary Super si CEO tonë të re – ajo është një udhëheqëse e fortë dhe është e fokusuar në ngritjen e biznesit në një nivel edhe më të lartë”, shtoi ylli.

Këngëtarja e “Umbrella” do të mbetet me markën e të brendshmeve në rolin e kryetares ekzekutive.

Super vjen në “Savage X Fenty” pas një mandati si CEO në Anthropologie Group dhe kohës së kaluar në pozicione drejtuese në Guess, American Eagle, Gap dhe Old Navy.

“Jam e emocionuar që i bashkohem familjes Savage X Fenty. Marka është një fuqi e madhe në industrinë e të brendshmeve dhe veshjeve, dhe angazhimi i saj i palëkundur për të festuar përfshirjen dhe frikën është frymëzues”, tha ajo.

Super pritet të hyjë në zyrën e CEO më ​​26 qershor.

“Savage X Fenty” ka qenë një pionier në modën që përfshin madhësinë. Linja jo vetëm që ofron një gamë të gjerë madhësish plus, por gjithashtu përdor modele të madhësisë plus në shfaqjet e saj të modës bie në sy.

Dhe ky ka qenë rregull që nga fillimi kur marka u lansua në 2018.

Rihanna ka kërkuar të zgjerojë “Savage X Fenty” përtej tregtisë elektronike dhe duke sjellë Super ka lidershipin me përvojën e shitjes me pakicë.

Vitin e kaluar, marka e të brendshmeve ka hapur shtatë dyqane në SHBA, përfshirë në Los Angeles, Las Vegas, Houston dhe Atlanta.

Dhe ka një arsye tjetër që themeluesja miliardere e “Fenty Beauty” mund të ketë dashur të zvogëlojë detyrat e saj.

Ajo është në pritje të fëmijës së dytë me partnerin e saj, reperin ASAP Rocky, 34 vjeç.

Çifti mirëpriti djalin RZA Athelaston, në maj 2022 dhe këngëtarja “Pon de Replay” zbuloi shtatzëninë e saj të dytë gjatë shfaqjes së pjesës së parë të Super Bowl në shkurt.