Real Madridi është i gatshëm të bëjë gjithçka për transferimin e Haalandit dhe Mbappes

Kylian Mbappe dhe Erling Haaland janë dy talentët më të kërkuar në futbollin botëror për momentin dhe e ardhmja e tyre mund të vendoset shumë shpejt. Real Madridi ende i sheh të dy lojtarët si të përshtatshëm për projektin e tyre në Santiago Bernabeu, por vendimet duhet të merren tani pasi ata kërkojnë të ndërtojnë skuadrën e tyre përpara sezonit 2022/23.

Klubi spanjoll e di se mund të duhet të presin një sezon tjetër për të sjellë Haaland dhe shumë skuadra të tjera po qarkullojnë gjithashtu, por në rastin e Mbappes është një rast i shpresës se ai nuk do të arrijë një marrëveshje të re me Paris Saint-Germain.

Haaland duket se do të marrë një vendim këtë muaj, ndërsa gjërat janë ngadalësuar me Mbappen për shkak të përplasjes së ardhshme të Real Madridit dhe PSG-së në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve.

Megjithatë, asgjë nuk ka ndryshuar me Mbappen, pasi ai dhe Real Madridi duan që lëvizja të ndodhë kur kontrata e tij të përfundojë këtë verë, pavarësisht presionit që vjen nga PSG dhe rrethi i lojtarit.

Real Madridi nuk është shtyrë nga lajmet se PSG do të vazhdojë të përpiqet të zgjasë kontratën e Mbappes edhe për dy vjet të tjera. Ata e dinë se francezi dëshiron transferimin dhe janë të bindur se asgjë nuk ka ndryshuar dhe se kjo do të ndodhë.

Real Madridi dhe Barcelona në luftë për Haalandin

Haaland sigurisht që ka admiruesit e tij në Spanjë, pasi Real Madridi dhe Barcelona janë të vendosur të luftojnë për nënshkrimin e sulmuesit sensacional, i cili ka mesatarisht një gol për ndeshje gjatë dy viteve të fundit në Bundesligë.

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta është i vendosur që Haaland nuk do të veshë kurrë fanellën e Real Madridit, por vështirësitë aktuale financiare të klubit të tij mund t’i pengojnë ata të nënshkruajnë me sulmuesin norvegjez.

Duhen 350 milionë euro për një marrëveshje

Për të sjellë Erling Haaland, Real Madrid ose Barcelona do të duhet të ndajnë mënjanë rreth 350 milionë euro.

Kjo shifër përfshin 75 milionë euro të nevojshme për të aktivizuar klauzolën e tij të lirimit, komisionet e paguara për agjentin e tij Mino Raiola dhe babanë e tij, si dhe pagën që do t’i paguhej lojtarit për gjashtë vjet.