Real Madridi cakton buxhetin për transferimet e kësaj vere

Real Madrid ka vendosur një buxhet transferimi prej 97.5 milionë dollarë këtë verë, sipas SPORT.

Presidenti Florentino Perez ka arritur tashmë të realizojë goditjen kryesore, duke e transferuar më në fund Kylian Mbappen në një transferim të lirë nga Paris Saint-Germain pas të paktën dy përpjekjeve të njohura, të dështuara në 2017 dhe 2022, ndërsa këtë verë u bashkohet edhe Endrick.

Siç qëndrojnë gjërat, këto janë dy blerjet e vetme të bëra për të forcuar skuadrën fituese të trefishtë të Carlo Ancelottit, por kjo nuk do të thotë se gjiganti i La Ligës nuk ka objektiva të tjera.

Që nga fillimi i vitit 2024, dihet mirë se Madridi do të dëshiron të rrëmbej edhe qendërmbrojtësin e Lille, Leny Yoro dhe mbrojtësin e majtë të Bayernit, Alphonso Davies.

Sa për rikujtim, të dy lojtarët, të cilët kanë refuzuar ofertat e rinovimit, janë në situata identike me punëdhënësit e tyre aktual, duke qenë se ata kanë kontrata të cilat skadojnë më 30 qershor 2025.

Kjo do të thotë që afati i transferimeve verore në vazhdim është realisht e fundit që këto dy klube duhet të fitojnë para nga lojtarët e tyre të kërkuar dhe ky faktor mund t’i shtyjë ata të pranojnë një tarifë të vogla nga Madridi kur shkojnë në tryezën e negociatave.

Me këtë në mendje, SPORT raporton se Madridi ka vendosur një buxhet prej “70-80 milionë euro” plus 11-21 milionë dollarë të tjerë në bonuse.

Nëse Lille dhe Bayern Munich nuk duan të arkëtojnë oferta që bien brenda këtij kufiri, Madridi do të presë të nënshkruajë Yoron dhe Davies falas në vitin 2025, që është koha kur pret gjithashtu të transferojë talentin e mrekullueshëm të Bayer Leverkuseni, Florian Wirtz sipas SPORT.