Putin dhe Erdogan dënojnë veprimet e SHBA-së në Irak

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij rus Vladimir Putin kanë paralajmëruar se përdorimi i vazhdueshëm i forcës në Lindjen e Mesme po çon në një cikël të ri paqëndrueshmërie dhe në dëm të interesave të të gjithëve.

Pas një takimi me dyer të mbyllura në Stamboll, të dy udhëheqësit në një deklaratë të përbashkët shprehën shqetësimin e thellë për përshkallëzimin e tensioneve SHBA-Iran, pasi Teherani sulmoi me raketa balistike bazat irakiane të përdorura nga forcat amerikane mbrëmë.

Sulmi ishte në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneralit iranian Qasem Soleimani të premten, nën urdhrat e presidentit amerikan Donald Trump, atë që Erdogan dhe Putin e quajtën “një akt për të minuar sigurinë dhe stabilitetin në rajon”.

Udhëheqësit e Turqisë dhe Rusisë deklaruan se ata ishin “gjithmonë kundër ndërhyrjes së huaj, veprimit të njëanshëm ushtarak dhe konflikteve sektare” dhe avokuan de-përshkallëzimin dhe diplomacinë.

Në ceremoninë e sotme të hapjes së tubacionit ‘Turkish Stream’ në Stamboll, Erdogan tha se Turqia do të angazhohej diplomatikisht në lehtësimin e tensioneve midis Uashingtonit dhe Teheranit.

“Askush nuk ka të drejtë të hedhë rajonin, veçanërisht Irakun, në një zjarr të ri për përfitimin e tyre. Ne do të kemi dialog dhe konsultë të vazhdueshme me Rusinë dhe mikun tim të dashur Putin. Nëse po, besoj se me ndihmën e miqve tanë rusë, ne do ta kapërcejmë këtë fazë të telasheve,” deklaroi Erdogan.

Erdogan dhe Putin gjithashtu bënë thirrje për një armëpushim në Libinë e shkatërruar nga lufta, ndërsa zyrtarët e BE-së intensifikuan përpjekjet diplomatike për të ulur tensionet në vend, duke biseduar me kryeministrin libian.

Pas një takimi në Stamboll, Erdogan dhe Putin u zotuan se armëpushimi në Libi të fillojë më 12 janar në mesnatë.