Trump: Nuk kemi nevojë për naftën e Lindjes së Mesme

Presidenti i SHBA-së Donald Trump kritikoi marrëveshjen bërthamore të Iranit si “shumë të metë”.

Irani njoftoi sot se po tërhiqej pjesërisht nga Plani i Përbashkët i Veprimit, ose JCPOA.

“JCPOA shumë e dëmtuar skadon shpejt, sidoqoftë, dhe i jep Iranit një rrugë të qartë dhe të shpejtë drejt ndarjes bërthamore. Irani duhet të braktisë ambiciet e tij bërthamore dhe t’i japë fund mbështetjes së tij për terrorizmin,” tha Trump.

Trump u bëri thirrje aleatëve të tjerë që të “shkëputen” nga marrëveshja

“Ne të gjithë duhet të punojmë së bashku për të bërë një marrëveshje me Iranin që e bën botën një vend më të sigurt dhe më të qetë,” tha ai.

Trump e përshkroi komandantin ushtarak iranian Qasem Soleimani të vrarë në një sulm amerikan javën e kaluar si “terroristi më i lartë në botë”.

“Ai trajnoi ushtri terroriste, përfshirë Hezbollahun, duke filluar sulme terroriste kundër caqeve civile. Ai nxiti luftëra të përgjakshme civile në të gjithë rajonin. Ai plagosi me egërsi dhe vrau mijëra trupa amerikane, duke përfshirë mbjelljen e bombave buzë rrugës që sakatojnë dhe shpërndajnë viktimat e tyre,” u shpreh ai.

Trump tha se Soleimani drejtoi sulmet e fundit ndaj personelit amerikan në Irak që “plagosi keq katër anëtarë të shërbimit dhe vrau një amerikan” dhe ai orkestroi “sulmin e dhunshëm” në Ambasadën e SHBA në Bagdad.

“Ditët e fundit ai po planifikonte sulme të reja ndaj caqeve amerikane, por ne i ndalëm”, tha Trump.

Trump tha se që kur mori detyrën “Amerika ka arritur pavarësinë e energjisë”.

“Ne tani jemi prodhuesi numër 1 i naftës dhe gazit natyror kudo në botë. Ne jemi të pavarur dhe nuk kemi nevojë për naftë në Lindjen e Mesme,” u shpreh ai.