Publikohen përgjimet e Elsa Lilës me grupin kriminal: Na duhet një i besuar në shtet

Mediat italiane kanë publikuar përgjimet e grupit ku u kap këngëtarja Elsa Lila.

Në përgjimet e Elsa Lilës, shihen këshillat që ajo i jep anëtarëve të bandës.

Duke i këshilluar që të kenë miq në qeveri, këngëtarja këshillon t’i përngjahet modelit shqiptar, shkruan Panorama Plus.

Shkrimi në mediat italiane:

Përgjimet luajtën një rol të rëndësishëm në hetimin Antimafia të kryer nga skuadra e lëvizshme që kulmoi me arrestimin e nëntë personave. Anëtarët e organizatës kriminale, në marrëdhënie të ngushta me Fabiettin dhe Bennato, kishin lidhur një marrëdhënie me shqiptarët pranë bosit Michele Senese.

Flokët e mbledhur në bisht apo flokët e gjatë me të cilët deri pak vite më parë ajo zbriste shkallët e Aristonit i kanë lënë vend një kapele, një shami për të mbuluar fytyrën ndërsa policia e shoqëron në godinën e Komisariatit. Elsa Lila, fëmija i mrekullueshëm i këngës shqiptare, e cila debutoi në festivalin e Sanremos në vitin 2003 dhe më pas u rikthye në të njëjtën skenë katër vjet më vonë, u arrestua. Me këngët e saj (Valeria dhe Kuptimi i jetës) ajo nuk pati shumë sukses. Në vend të kësaj, në organizatën kriminale të mundur dje nga Antimafia, këngëtarja kishte fituar një pozicion të respektueshëm.

Ajo kujdesej për paratë, dhe mbi të gjitha mbante financat, librin në të cilin banda regjistronte marrëveshjet e bëra me shitjen e kokainës, dhe marihuanës. Elsa Lila ishte një lloj “këshilltareje”.

“Si mund të gjesh një shok brenda aparatit shtetëror?”, tha ajo në telefon. “Kjo është zgjidhja… E di që nuk ke besim, por një lidhje në shtet është e dobishme… si në Shqipëri… sepse të shpëton, çfarëdo qoftë qeveria, duhet ta kesh edhe atje”. “Nëse i hapin këto do të bëjnë një burg të ri në Romë”, thanë të dyshuarit duke iu referuar telefonave të tyre të koduar. Në fund u hapën celularët, por “burgu i ri në Romë nuk u ngrit.

Kështu nëntë personat e arrestuar dje për drogë u dërguan në burgjet e zakonshme romake. Duke lexuar 197 faqet e urdhrit, del në pah angazhimi i të arrestuarve, të cilët me kalimin e kohës janë organizuar në mënyrë të thjeshtë por efikase. Një shtëpi në Torreveçhia dhe një garazh në Acilia për të mbajtur drogën, makina në emër të të tjerëve për ta lëvizur atë dhe dy bare fikse ku takoheshin për samite të vërteta.

Midis Vivas Caffè dhe Antica Sapori di Acilia, Fabrizio Capogna dhe Petrit Bardhi, në krye të grupit, takuan klientë dhe personalitete të klanit të rëndësishëm kriminal. “Titi”, siç njihet në rrugët e kryeqytetit, është një figurë lider në botën e krimit shqiptar të përkushtuar ndaj trafikut të drogës, i lidhur me Arben Zogun dhe Dorian Petocu, argumenton prokurori Mario Palazzi duke iu referuar atyre shqiptarëve që kanë bërë historinë e krimit romak

Dhuna duket se nuk është me interes të veçantë për Bardhin dhe bashkëpunëtorët. Ata preferojnë biznesin. Kështu më 23 shkurt 2019 disa të dyshuar janë parë në një lokal, pranë Tor Vergata, në shoqërinë e Leandro Bennato. Ndërsa vetëm pesë muaj më parë u fol për një marrëveshje me rivalin e Bennatos, Fabrizio Fabietti, krahu i djathtë i Diabolik, “për të cilin Bardhi duket se ka njëfarë vlerësimi”, theksojnë hetuesit e ekipit celular. Në telefon, në tetor 2018, “Titi” flet me një burrë që nuk është i bindur për idenë e kontaktit me Fabiettin: “Ata flasin keq për këtë”, thotë bashkëbiseduesi. Dhe Titi i përgjigjet: “Kush flet keq? Ai e qëllon në kokë … më besoni … Fabietti është Fabietti … askush nuk mund të flasë keq …. ai heq njëqind pako në muaj … të betohem për turp”.