Pse shmangia e rënies në Serie B mund të bëhet objektivi i Juventusit këtë sezon?

Massimiliano Allegri ka thënë se Salernitana është ‘kundërshtar i drejtpërdrejtë’ i Juventusit këtë sezon dhe bardhezinjtë mund të përfundojnë duke luftuar për mbijetesë nëse marrin një dënim të ri me pikë.

Bianconerët kanë marrë një dënim me heqjen e 15 pikëve për sezonin aktual për shkak të parregullsive financiare dhe më shumë re janë në horizont në Allianz Stadium me një hetim të ri të kryer nga prokurori i FIGC, Giuseppe Chine, në lidhje me të ashtuquajturën ‘manovër pagash’.

Chine synon të dëshmojë se Juventusi ka paguar pagat nën tavolinë gjatë pikut të pandemisë COVID-19 dhe Il Corriere dello Sport raportoi të enjten se ai do të kërkonte një zbritje të re prej 20 pikësh për Zonjën e Vjetër.

Juventusi ka njoftuar tashmë një apel kundër dënimit të tyre prej 15 pikësh dhe po përgatitet për një provë të dytë të mundshme që mund t’i shtyjë ata më poshtë në tabelë.

Pas një fitoreje 1-0 ndaj Lazios në Coppa Italia të enjten, trajneri i Juventusit Allegri tha se ndeshja e radhës në Serie A me Salernitana do ta shohë Zonjën e Vjetër të përballet me një ‘kundërshtar të drejtpërdrejtë’ duke qenë se Bianconerët kanë vetëm dy pikë më shumë momentalisht.

Pak ditë më parë, pas humbjes 2-0 me Monzën në Torino, Allegri kishte thënë se Juventusit i duheshin pikë për të “shmangur rënien” dhe ky skenar do të jetë edhe më i mundshëm nëse ata marrin një dënim të ri këtë sezon.

Juventusi do të luftonte për një vend në Ligën e Kampionëve pa zbritjen e 15 pikëve, por tani janë vetëm 10 pikë mbi zonën e rënies nga Serie A.

Ata do të kishin ende një shans për t’u kualifikuar në Ligën e Evropës duke fituar Kupën e Italisë dhe madje edhe për Ligën e Kampionëve nëse ngrenë trofeun e Ligës së Evropës.