Pse mbështetësit e Trumpit hezitojnë të dalin në protestën e thirrur nga ai?

Donald Trump bëri thirrje për protesta kundër aktakuzës së tij të mundshme të afërt penale dhe policia në qytetet e mëdha po përgatitet për trazira, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Por mesazhi mbizotërues nga disa prej mbështetësve të tij më të zjarrtë është: qëndroni në shtëpi.

Është një kontradiktë që ka kuptim pas hetimit të hapësirave pro-Trump në internet.

Në rrjetet kryesore sociale, në aplikacionet e mesazheve dhe në Truth Social të vetë Trumpit, thashethemet po qarkullojnë.

Ka muhabet të fshehtë për agjentë të dyfishtë dhe “flamuj të rremë” – sulme të kryera me qëllimin për të fajësuar kundërshtarët për dhunën.

Shumë prej mbështetësve të palëkundur të ish-presidentit të ShBA-së besojnë se trazirat e Kapitolit më 6 janar 2021 nuk u nxitën nga tifozët e Trumpit dhe grupet e ekstremit të djathtë si “Djemtë krenarë” dhe “Oath Keepers”, por në vend të kësaj nga agjentë federalë ose “antifa” të krahut të majtë – anti -aktivistët fashistë që shpresonin të diskreditonin Trumpin.

Ata tregojnë për praninë, të zbuluar në dokumentet e gjykatës, të burimeve konfidenciale të FBI-së në turmë atë ditë.

Por kjo është shumë ndryshe nga të thuash se kishte një komplot nga autoritetet federale për të ndezur dhunën. Ndërsa nuk ka asnjë provë për këtë – dhe prova voluminoze që më shumë se 1,000 personat e arrestuar në lidhje me trazirat e Kapitolit ishin mbështetës të Trumpit – faqet e fundit të lajmeve janë mbushur me spekulime të egra dhe sugjerime për komplote “shtet i thellë”.

Disa nga mbulimet madje janë filtruar deri në më shumë media kryesore si Fox News.

Thashethemet dhe frika nga një përsëritje e ngjarjeve të janarit 2021, kanë shkurajuar shumë nga ata që do të dilnin në rrugë për të protestuar për arrestimin e mundshëm të Trumpit.

Ali Alexander, një aktivist i ekstremit të djathtë që organizoi protesta që çuan në trazirat e Kapitolit, njoftoi se nuk po planifikonte të protestonte dhe tha se teoricieni i konspiracionit Alex Jones i Infowars po qëndronte gjithashtu në shtëpi.