Provokimi i fundit i rusëve, televizioni shtetëror kronikë me hartën se si pushtohen 3 vende të NATO-s

Televizioni shtetëror rus ka transmetuar një diskutim mbi kapjen e shteteve baltike ndërsa NATO forcon aleatët e Evropës Lindore me mijëra trupa të tjera.

Një ish-oficer i lartë paraqiti një skenar rrëqethës për ushtrinë e Putinit që të pushtonte vendet e NATO-s Letoninë, Lituaninë dhe Estoninë, si dhe të kapte pjesë të Suedisë neutrale.

Mijëra trupa të NATO-s kanë marrë pjesë në stërvitje pranë kufirit rus dhe po hartohen plane për një prani të madhe të përhershme në Evropën Lindore.

Pasi fituan pavarësinë e tyre kur u shemb Bashkimi Sovjetik, të tre shtetet baltike iu bashkuan NATO-s dhe vazhdojnë të kenë frikë se Vladimir Putin ka plane për destabilizimin dhe pushtimin, siç ka bërë në Ukrainë.

Pikërisht një skenar i tillë u përshkrua në kanalin televiziv shtetëror rus Rossiya 1 nga koloneli Igor Korotchenko, dikur i Shtabit të Përgjithshëm dhe Forcave Ajrore Ruse dhe aktualisht një oficer rezervë.

Eksperti pro Kremlinit tha: “Kështu mund të duket skenari për kapjen e vendeve baltike”.

Duke përdorur harta në anglisht me vendosjen e trupave të NATO-s të shënuara, ai përshkruan me detaje të liga skenarin e pushtimit.

Në fillim “u shkaktohet një goditje masive radio-elektronike ruse” pasi “të gjithë radarët e NATO-s verbohen dhe nuk shohin asgjë”.

Duke vizatuar në hartë gjithnjë e më shumë vija të kuqe, ai më pas i drejtohet mënyrës se si Rusia do t’i mposhtë armiqtë e saj.

“Në këtë kohë, në ishullin suedez Gotland, zbarkojnë avionët ushtarakë rusë, duke ofruar sisteme raketore anti-ajrore S-400 dhe sisteme kundër anijeve bregdetare Bastion”, tha ai.

“Ata janë vendosur – dhe tani për tani askush nuk di apo sheh asgjë. Perëndimi pyet veten: ‘Pse ne nuk shohim asgjë? Çfarë ndodhi me radarët tanë?”

Suedia ka qenë tradicionalisht neutrale, por frika se Rusia mund të përpiqet të rrëmbejë ishullin e rëndësishëm strategjik të Gotland, e ka bërë atë të forcojë trupat e saj të armatosura.

Korotchenko vazhdon të shpjegojë se rusët do të largoheshin nga enklava e Kaliningradit drejt korridorit Suëalki për të bllokuar hyrjen e përforcimeve nga Polonia.

“Perëndimi i habitur dhe NATO-ja do ta dinë se Rusia shpall një zonë ndalim-fluturimi prej 400 km,” tha ai, ndërsa prezantuesi i programit tund me kokë si miratim.

Më pas ai shpjegon se “i gjithë deti Baltik” do të ishte më pas nën shënjestrën e forcave ruse.

Korotchenko vazhdoi se “ato pak trupa të forcave speciale të Kanadasë, Britanisë së Madhe, Gjermanisë dhe SHBA-së, në Balltik” do të “rrethohen” nga një forca ajrore ruse dhe më pas “do të dorëzojnë armët”.

Skenari përfundon me qeveritë e reja të shteteve baltike që zotohen për besnikëri ndaj Moskës, ndërsa Suedia bie dakord për neutralitetin e përhershëm.

Programi doli në televizionin rus në fund të vitit të kaluar, por u postua nga këshilltari i qeverisë ukrainase Anton Gerashchenko.

Ai i bën jehonë një fjalimi televiziv të dhënë nga diktatori Alexander Lukashenko, në të cilin ai dukej se kishte zbuluar se Moldavia mund të ishte vendi i ardhshëm që do të pushtohej nga Rusia.

Tre shtetet baltike ishin kombe të pavarura derisa u pushtuan nga ish-Bashkimi Sovjetik në 1939 para se të rifitonin lirinë e tyre kur gjigandi komunist u shemb.

Frika e veprimeve të mëtejshme ruse pas pushtimit të Ukrainës ka shtyrë tani NATO-n të fillojë planifikimin për atë që Sekretari i Përgjithshëm i saj Jens Stoltenberg e quajti “realitet të ri”.

Stërvitjet e NATO-s në Arktik përfshijnë trupa nga 27 vende, 200 avionë dhe 50 anije për një stërvitje vetëm disa milje nga kufiri rus.

Qëllimi është të testohet se si Norvegjia dhe anëtarët e Aleancës do të punojnë së bashku në tokë, në ajër dhe në det në përputhje me nenin 5 të kartës së NATO-s.

Kjo kërkon që shtetet anëtare të dalin në mbrojtje të një shteti tjetër anëtar të sulmuar.

Përpara një samiti të liderëve të NATO-s më 24 mars, ushtria do t’i tregojë të hartojë plane për mënyra të reja për të penguar Rusinë, duke përfshirë më shumë trupa dhe mbrojtje nga raketat në Evropën Lindore.

“Surpriza për Putinin ishte se Perëndimi ishte kaq i bashkuar”, tha ministri estonez i Mbrojtjes Kalle Laanet teksa mbërriti në takimin e NATO-s.

“Ai nuk e besonte këtë. Ai ka një pamje të gabuar për vendet perëndimore.”

“Ne nuk mund të kemi frikë, duhet të qëndrojmë të qetë, sepse Putini do të donte të shihte se të gjithë kanë frikë”.