Princi Harry thotë se të rritesh në familje mbretërore ishte si të ishte në kopsht zoologjik

Princi Harry ka thënë se kaloi në një cikël “dhimbjesh dhe vuajtjesh” në familjen mbretërore britanike dhe la të kuptohet se ai është shumë kritik ndaj mënyrës se si e rriti babai i tij, Princi Charles, në një intervistë të re personale dhe të gjatë, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Duka i Sussexit ishte duke biseduar me aktorin Dax Shepard, drejtues i podcastit “Armchair Expert”, në një episod të publikuar të enjten.

Duke diskutuar rreth edukimit të tij si një anëtar i familjes mbretërore, ai tha: “Kur bëhet fjalë për prindërit, nëse kam përjetuar ndonjë formë të dhimbjes ose vuajtjes për shkak të dhimbjes ose vuajtjes që mbase babai im ose prindërit e mi kishin pësuar, unë do të bëj sigurisht që e prish atë cikël në mënyrë që të mos e kaloj “.

“Është shumë dhimbje dhe vuajtje gjenetike që kalon gjithsesi kështu që ne si prindër duhet të bëjmë më shumë që të mundemi të përpiqemi dhe të themi ‘e dini çfarë, kjo më ndodhi, unë do të sigurohem që të mos ndodhë me ty”, shtoi ai.

Harry tha se ndërsa u rrit, ai e kuptoi që Charles e rriti atë në mënyrën që ishte rritur më parë.

Princi më parë tha se Charles ndaloi telefonatat me të pasi ai dhe Meghan, Dukesha e Sussexit u larguan nga puna si anëtarë të familjes.

Gjatë intervistës së re, atij iu referua një udhëtim famëkeq që bëri në Las Vegas, gjatë të cilit një foto nudo e tij u zbulua në shtypin britanik. “Të paktën nuk po vrapoja nudo”, bëri shaka ai.

Ai gjithashtu foli për mediat në Mbretërinë e Bashkuar. “Është një përzierje midis ‘Truman Show’ dhe të qenit në një kopsht zoologjik,” tha ai, duke iu referuar filmit të Jim Carrey të vitit 1998 në të cilin personazhi kryesor nuk ka ide se po jeton në një televizion gjigant ku regjistrohet çdo lëvizje e tij.

Princi gjithashtu diskutoi shkallën në të cilën ai dhe Meghan u përpoqën të mbanin të mbyllura marrëdhëniet e tyre në zhvillim, se si u ndie të rritesh në qendër të vëmendjes së mediave dhe jetën e tij të re në SHBA.

Harry kujtoi se si vëmendja ndikoi në fazat e hershme të marrëdhënies së tij me Meghan.

“Herën e parë që Meghan dhe unë u takuam që ajo të vinte dhe të qëndronte me mua u takuam në një supermarket në Londër duke pretenduar sikur nuk e njihnim njëri-tjetrin,” tha ai, duke rrëfyer se si ai mbante një kapelë bejsbolli të tërhequr mbi sytë e tij për të mos u njohur.

Ndërsa kritikonte sjelljen e disa medieve në SHBA, Harry tha se situata është përmirësuar për të dhe familjen e tij që kur u shpërngulën në Kaliforni.

U njoftua në shkurt se Harry dhe Meghan nuk do të ktheheshin si anëtarë të familjes mbretërore, pasi u tërhoqën nga detyrat mbretërore vitin e kaluar.

“Duke jetuar këtu tani unë në fakt mund të ngre kokën dhe në të vërtetë ndihem ndryshe, ju mund të ecni duke u ndjerë pak më i lirë,” tha ai.

“Unë kam për ta marrë Archie në pjesën e pasme të biçikletës time. Unë kurrë nuk do të kisha fatin ta bëja atë”.

Gjatë podkastit, Harry vazhdoi të diskutojë ndryshimin e qëndrimeve ndaj shëndetit mendor në shoqëri.

“Të flasësh, veçanërisht tani në botën e sotme, është një shenjë e forcës sesa e një dobësie,” tha ai, para se të theksonte në një rast që shëndeti mendor është në të vërtetë shëndet publik.

“Dy nga çështjet më të mëdha me të cilat po përballemi në botën e sotme, mendoj se është kriza e klimës dhe shëndeti mendor dhe që të dyja janë të lidhura thelbësisht,” tha ai.

Harry ka qenë duke punuar në një seri dokumentare me shumë pjesë të quajtur “The Me You Can’t See” me Oprah Winfrey, e cila synon të ndihmojë në heqjen e perdes mbi gjendjen aktuale të shëndetit mendor dhe mirëqenien emocionale.

Seriali, i cili do të shfaqë mysafirë të profilit të lartë, do të shfaqet premierë më 21 maj në Apple TV +. /Lajmi.net/