Përplasja e presidentit shqiptar Ilir Meta me ambasadoren e SHBA-së Yuri Kim

Të dërguarat e Washingtonit në Tiranë, janë destinuar për tu përballur me burrat president të Shqipërisë. Presidenti Ilir Meta, e sosi qetësinë dhe dashurinë me SHBA, duke u vendosur publikisht, në një kurs të fortë përplasje me ambasadoren Yuri Kim, njësoj si ish presidenti Sali Berisha në vitin 1997, me ambasadoren amerikane të kohës Marisa Lino.

Presidenti Meta, e ndaloi intervistën Live, në Syri TV duke iu përgjigjur një SMS-je të ambasadores Yuri Kim.

I pari i shtetit nuk e lexoi përmbajtjen e mesazhit por ishte vetë ambasadorja amerikane ajo e cila e publikoi atë në Twitter.

“Është e papranueshme për gjithkënd për të kërcënuar se qytetarët duhet të marrin sfurqet më 25 Prill apo nëse ata nuk e pëlqejnë rezultatin e zgjedhjeve. Të tilla kërcënime meritojnë të dënohen. Ata të cilët iniciojnë dhunë do të mbahen përgjegjës për fjalët e tyre dhe veprimet. Stop”.

Ky mesazh iu lexua presidentit Meta në studio dhe prodhoi një reagim shpërthyes në adresë të ambasadores Yuri Kim.

Presidenti Ilir Meta, e avancoi më tej qëndrimin e tij duke zbuluar një bisedë telefonike të mëparshme me ambasadoren Kim.

Qershia mbi tortë e kësaj përplasje të fortë publike mes presidentit dhe ambasadores Kim, ishte një lajm që erdhi mbrëmjen vonë të së premtes, nga Washingtoni. Ish ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu është emëruar numri dy i departamentit amerikan të shtetit. Ambasadori Lu nuk i shpëtoi një përplasje me presidentin Meta për Këshillin e Emërimeve në drejtësi. Më pas presidenti Meta do të deklaronte se Lu i kishte kërkuar falje pasi ishte i keq-informuar.