Pas humbjes së diskutueshme në Abu Dhabi, Hamilton i pasigurt për të ardhmen e tij në F1

Hamiltonit iu mohua një kampionat i tetë botëror me rekord, në vendimet më të diskutueshme në Çmimin e Madh të Abu Dhabi, pasi humbi nga rivali Max Verstappen.

Pasojat e asaj disfate vazhdojnë me raportimin e BBC-së se Hamilton nuk do të vendosë për të ardhmen e tij derisa të gjendet hetimi i FIA-s për ngjarjet në ‘Yas Marina Circuit’.

Ata shtojnë se shoferi i Mercedesit ‘ka humbur besimin në FIA’ pasi drejtori i garës Michael Masi nuk i zbatoi saktë rregullat e makinës së sigurisë gjatë fazave mbyllëse në Çmimin e Madh të Abu Dhabit.

Hamilton ka mbështetjen e plotë të Mercedes me FIA ​​të vetëdijshëm për pakënaqësinë e tyre dhe punën që ka për të rifituar besimin e Hamiltonit veçanërisht.

Duke folur javën e kaluar, presidenti i ri i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem, zbuloi se ai kontaktoi Hamiltonin pesë ditë pas polemikave në Lindjen e Mesme.

“Unë nuk mendoj se ai është 100 për qind i gatshëm të përgjigjet tani,” tha Ben Sulayem javën e kaluar. ‘Ne nuk e fajësojmë atë. Unë e kuptoj pozicionin e tij.’

FIA pranoi në një deklaratë muajin e kaluar se ngjarjet e Abu Dhabit po ‘prisnin imazhin’ e F1, por gjithashtu tha se kishte ‘gjeneruar keqkuptime dhe reagime të rëndësishme nga ekipet e F1, shoferët dhe tifozët’.

Britaniku ka një vit të mbetur në kontratën e tij aktuale me Mercedes.