Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë – jep emrin e një top lojtari

Në një deklaratë surprizë gjatë një dite të dedikuar për media në Real Madrid, ylli brazilian Vinicius Junior shprehu mbështetjen e tij për shokun e tij të skuadrës Jude Bellingham, në lidhje me çmimin prestigjoz individual në futboll – Topin e Artë.

“Unë do t’i jepja Topin e Artë, Bellinghamit”, u shpreh braziliani, duke treguar vlerësimin e tij për talentin dhe kontributin e mesfushorit të ri në futbollin modern.

Edhe pse ka pasur spekulime dhe rekomandime nga figura të shquara të futbollit që Vinicius ka potencialin për të qenë një fitues i mundshëm i Topit të Artë, ai njeh shanset që Bellingham ka për të konkurruar për këtë titull.

Shumë ikona dhe superyje kanë parashikuar që Vinicius të fitojë Topin e Artë, por shoku i tij i skuadrës Jude Bellingham gjithashtu ka një shans për ta fituar atë në varësi të mënyrës se si përfundon sezoni për të dy lojtarët.

Suksesi në kompeticionet e mëdha, siç janë Ligën e Kampionëve dhe Kampionatin Evropian, mund të influencojë rrjedhën e vendimeve për çmimin e Topit të Artë. Nëse Bellingham fiton Ligën e Kampionëve dhe Euron, ai mund të kalojë Vinin, por vetëm nëse braziliani nuk e merr në dorë Kupën e Amerikës.

Në fund, Vinicius zbuloi pjesë të metodave të tij të përgatitjes për ndeshje të mëdha, si përballja e pritshme kundër Dortmundit: “Unë i shikoj gjithmonë ndeshjet e qendërmbrojtësve dhe mbrojtësve të krahut me të cilët do të përballem. I kërkoj ekipit tim ta përgatisë atë për mua. E studioj, për të parë se si mund të përpiqen të më bllokojnë”, shpjegoi ai. Në mënyrë të mprehtë, ai shtoi një detaj të ri në regjimin e tij të përgatitjes: “Tani më duhet të shikoj edhe ato të portierëve, sepse ekzekutoj penallti”.