Nëse dështon transferimi i Haaland, Barcelona ka alternativën – synon lojtarin e Man Utd

Që kur shënoi një hat-trick kundër Leeds në ditën e hapjes së sezonit, Fernandes ka luftuar për formën – duke shënuar vetëm dy herë në 16 ndeshje.

27-vjeçari u la në stol në humbjen 1-0 ndaj Wolves të hënën dhe tani ka bisedime për një largim të mundshëm në fund të sezonit.

Sipas ‘El Nacional’, Haaland i Borussia Dortmund është në krye të objektivave të transferimit të Barçës. Norvegjezi 21-vjeçar ka një klauzolë lirimi prej 64 milionë funte në marrëveshjen e tij aktuale, e cila hyn në fuqi në verë.

Më herët gjatë javës, presidenti i klubit Joan Laporta pohoi: “Të gjithë në botë duhet të përgatiten, pasi ne jemi kthyer si lojtarë të mëdhenj në treg. Barça është kthyer.’

Nëse ata nuk mund të blejnë norvegjezin, vëmendja e tyre do të kthehet te Fernandes, i cili ka lulëzuar në Premier League që kur iu bashkua United në janar 2020.

Portugezi ka qenë ylli i United gjatë dy viteve të fundit, me 45 gola dhe 34 asistime në vetëm 105 ndeshje.

Por forma e tij ka rënë në mënyrë drastike që nga ardhja e Cristiano Ronaldos, duke shënuar vetëm pesë gola në Premier League në 18 paraqitje.

Pavarësisht vështirësive të tyre financiare, Barça ka arritur të marrë Ferran Torres nga Manchester City për 55 milionë funte.

Por ata nuk do të jenë në gjendje ta regjistrojnë atë derisa të ulin faturën e pagave të tyre në përputhje me rregullat e Fair Play-it financiar të LaLiga-s.