Ndalohen 12 persona që s’i respektuan masat kundër koronavirusit

Për shkak të mosrespektimit të masave të vendosura për të frenuar përhapjen e mëtejme të koronavirusit, Policia e Kosovës ka ndaluar 12 persona.

Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, në Komunën e Gjilanit janë ndaluar katër persona, ndërkaq në Prizren, Pejë, Gjakovë dhe Mitrovicë të Jugut nga dy persona.

Që nga 4 maji, në Kosovë ka nisur faza e parë e lehtësimit të masave kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Qytetarët kanë të drejtë të dalin tre orë në ditë dhe orari i qarkullimit është i rregulluar në bazë të shifrës së parafundit të numrit personal të letërnjoftimit.
Në fazën e parë, po ashtu është lejuar rihapja e disa bizneseve.

Faza e dytë pritet të nisë nga 18 maji deri më 2 qershor, ndërsa e treta më 2 qershor.

Megjithatë, Ministria në detyrë e Shëndetësisë ka paralajmëruar se mund të ashpërsojë masat e izolimit, nëse rritet numri i të infektuarve me koronavirus.
Deri më tani, në Kosovë janë regjistruar 945 raste me koronavirus. Prej tyre, 690 persona janë shëruar dhe 29 kanë vdekur.