Ministrja gjermane: Po përballemi me krizën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore

Ministrja gjermane e Bashkëpunimit dhe Zhvillimit Ekonomik nga SPD, Svenja Schulze paralajmëroi në një intervistë për Bild se bota po kërcënohet nga një krizë akute për shkak të çmimeve marramendëse të ushqimeve.

“Situata është shumë dramatike. Për shkak të pandemisë së koronavirusit, thatësisë ekstreme dhe luftës në Ukrainë, çmimet botërore të ushqimeve janë rritur me një të tretën dhe tani janë në nivele rekord. Programi Botëror i Ushqimit vlerëson aktualisht se më shumë se 300 milionë njerëz vuajnë nga uria akute dhe duhet të rregullojnë vazhdimisht shifrat e tyre, duke rritur vlerësimet. Mesazhi i hidhur është se ne po përballemi me krizën më të madhe të urisë që nga Lufta e Dytë Botërore, miliona njerëz do të vdesin”, tha Schulze.

Ajo iu përgjigj pyetjes nëse është në rregull që Gjermania ta kthejë drithin në karburant të gjelbër kur njerëzit në mbarë botën po vdesin nga uria.

“Nuk është e drejtë. Askush nuk dëshiron të jetë përgjegjës për rritjen e numrit të njerëzve të uritur në botë. Ne duhet të ndalojmë futjen e ushqimit në rezervuarin e makinës – qoftë grurë, vaj palme apo misër. Pesha prej 4.4% e lëndëve djegëse është ushqim për njerëzit dhe kafshët. Kjo duhet të zvogëlohet në zero, jo vetëm në Gjermani, por sa më shumë që të jetë e mundur ndërkombëtarisht. Në Gjermani, ne derdhim 2.5 miliardë litra karburant vaj vegjetal në rezervuarët e makinave çdo vit. Kjo është pothuajse gjysma e të korrave të vajit të lulediellit në Ukrainë”, shtoi ajo.

Ministrja gjermane ka komentuar edhe rolin e liderit rus Vladimir Putin në krizën e ardhshme.

“Putin përdor urinë për të bërë luftë. Ai përfiton nga fakti se shumë vende në mbarë botën varen nga produktet bujqësore ruse dhe ukrainase. Ai vodhi drithë nga Ukraina dhe do ta eksportojë në vendet që janë padyshim pro-ruse. Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, 40 vende, shtëpia e gjysmës së popullsisë së botës, nuk e dënuan agresionin e Putin-it. Ky është rezultati konkret i cenueshmërisë ndaj shantazhit ushqimor”, tha ajo.

E pyetur nëse Gjermania duhet të reduktojë ndihmën për zhvillim për vendet që nuk ia kanë kthyer shpinën Putin-it, ajo tha:

“Përkundrazi, ne po e shtyjmë çdo vend që nuk e kemi fituar në përqafimin e Rusisë. Ne nuk duhet të zgjedhim atë rrugë. Ne duhet të bëjmë sa më shumë vende të jetë e mundur të pavarur nga Putin. Për këtë arsye, sapo kam miratuar 50 milionë euro shtesë për Moldavinë dhe 27 milionë euro për Gjeorgjinë. Moldavia është jashtëzakonisht e varur nga elektriciteti dhe gazi rus dhe të dyja vendet me të drejtë i frikësohen agresionit rus”. /KP/