Milani në kontakt të vazhdueshëm për transferimin e Moratas

Milani thuhet se është në kontakt të vazhdueshëm me agjentin e sulmuesit Alvaro Morata teksa po punon për një marrëveshje për yllin e Atletico Madridit.

Kuqezinjtë janë në kërkim të një qendërsulmuesi të ri për të forcuar vijën e parë të Stefano Piolit dhe pas lëvizjeve të konsideruara për objektiva të shumtë në javët e fundit, duke u dukur më pak të fokusuar në treg pas shkarkimit të Paolo Maldinit muajin e kaluar.

Morata është shfaqur si një nga objektivat kryesore të Milanit dhe një lëvizje mund t’i përshtatet të gjitha palëve, me Atleticon e prirur për të shitur lojtarin dhe 30-vjeçarin që kërkon të kthehet në Itali.

Sipas gazetarit të Relevo, Matteo Moretto, Milani ka qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me agjentin e Moratas, Juanma Lopez, gjatë ditëve të fundit, duke punuar për një marrëveshje për sulmuesin spanjoll.

Megjithatë, kuqezinjtë përballen me dy pengesa kryesore. E para është çmimi i tij, me Atletico të hapur për ta lënë atë të largohet për rreth 20 milionë euro, dhe e dyta është paga e tij.

Morata nënshkroi një kontratë të re me Atleticon kohët e fundit që uli pagën e tij në pesë milionë euro neto në sezon, por sezonin e ardhshëm atij iu premtua të fitonte të njëjtën shumë si marrëveshja e tij aktuale – 6.5 milionë euro plus bonuse.