Messi i shënoi 34 gola nga gjuajtja e lirë këtë dekadë, 14 më shumë se Ronaldo

Lionel Messi ka shënuar gola nga gjuajtja e lirë më shumë se çdo futbollist tjetër në top pesë ligat evropiane në dekadën e fundit, duke treguar për një përmirësim të dukshëm në këtë aspekt.

Kapiteni i Barcelonës i ka regjistruar plot 34 gola nga goditja e dënimit në dhjetë vjetët e fundit, 14 më shumë se rivali i tij i përbetuar, Cristiano Ronaldo, sipas të dhënave të kompanisë britanike për mbledhjen e të dhënave në sport, Optajoe, raporton Gazeta Express.

Ronaldo i shënoi 20 gola në total gjatë dekadës së fundit, duke u radhitur i dyti pas Messit.

OptaJoe

@OptaJoe
34 – Lionel Messi scored 34 direct free-kick goals this decade in league competition. This tally was 14 more than any other player within the top 5 European leagues in the 2010s. Specialist. #Opta2010s

View image on Twitter
920
11:58 AM – Dec 31, 2019
Twitter Ads info and privacy
343 people are talking about this
Por kjo nuk është vetëm një kategori individuale në të cilën sulmuesi argjentinas e mposht rivalin e vet portugez.

Messi ka shënuar më shumë gola në përgjithësi se Ronaldo, si dhe ka regjistruar më shumë asiste këtë dekadë, po ashtu. /Gazeta Express/

OptaJoe

@OptaJoe
369 – Lionel Messi scored more goals within the top five European leagues than any other player in the 2010s; 34 ahead of Cristiano Ronaldo. Rivals. #Opta2010s

View image on Twitter
1,467
2:19 PM – Dec 30, 2019
Twitter Ads info and privacy
576 people are talking about this

OptaJoe

@OptaJoe
136 – Lionel Messi also posted the most assists in the last decade within the top five European leagues (136); 28 more than any other player in the 2010s. Ridiculous. #Opta2010s

View image on Twitter
1,262
2:20 PM – Dec 30, 2019
Twitter Ads info and privacy
480 people are talking about this