Mesi nuk rinovon me PSZH-në, argjentinasi kërkon aventurë të re

Lionel Mesi nuk është i gatshëm të nënshkruajë një kontratë të re me Paris Sen Zhermenin dhe mund të largohet nga gjigantët francezë në verë. Messi, 35 vjeç, i skadon kontrata në qershor, por pritej të nënshkruante një zgjatje njëvjeçare me PSZH-në. Besohet se kapiteni i Argjentinës ka ndryshuar mendim pas fitores së Kupës së Botës në Katar, i cili ishte trofeu i madh që i mungonte kabinetit të tij.

Mund të argumentohet se Mesi nuk ka asgjë për të provuar dhe mund të kthehet në Argjentinë ose të transferohet në MLS, me Inter Miami të Dejvid Bekamit të interesuar.

Barcelona nuk pritet të tentojë të rifitojë lojtarin e saj më të mirë ndonjëherë për shkak të vështirësive të tyre financiare. Siç raportohet nga gazeta spanjolle “Marca”, Messi nuk është i motivuar për të fituar më shumë tituj në Francë apo Ligën e Kampionëve, përsëri pasi udhëhoqi Argjentinën në Kupën e tretë të Botës dhe realizoi ëndrrën e tij të fundit.

PSZH dëshiron që ikona e Barcelonës të qëndrojë në Paris. Ndryshimi i mendimit të Messit ka vënë në alarm të kuq disa klube.

“Marca” pretendon se Barcelona do të donte të ri-nënshkruante numrin 10 të saj ikonë, por kjo është në kontrast me raportet e tjera. Sipas medias tjetër spanjolle “Directo Gol”, është ‘e pamundur’ që Messi të kthehet në “Camp Nou”.

Mesi do të duhet të pranojë një pagë dukshëm më të ulët nëse ai kthehet në Barcelonë, por kështu është edhe nëse ai transferohet në Argjentinë. Është përfolur për një rikthim në klubin e fëmijërisë Neëell’s Old Boys, të cilin ai e la të cilin ai e la në vitin 2000 për t’iu bashkuar Barcelonës.

Një magji në Argjentinë do të ishte një kthim në shtëpi për Messin pas triumfit të tij në Kupën e Botës.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë nuk ka luajtur kurrë futboll profesionist në atdheun e tij dhe ai mund të dëshirojë një magji.

Një tjetër opsion është Arabia Saudite, me Al-Hilal të interesuar. Sauditët ndoshta do të ishin të gatshëm të eklipsonin pagën e Mesit në PSZH pasi Al-Nassr i dorëzoi Kristiano Ronaldos një kontratë të raportuar prej 173 milionë paund në vit, duke e bërë atë futbollistin më të paguar në planet.