Mes shqetësimeve të vendeve perëndimore, Serbia demonstron sistemin raketor të blerë nga Kina

Ushtria serbe ka demonstruar publikisht sistemin raketor kundërajror FK-3, i cili së fundi u soll nga Kina.

Më 10 prill, Serbia me anë të një operacioni sekret kishte pranuar një sistem të të mbrojtjes ajrore kineze, ndërsa mediat ndërkombëtare paralajmëruan se gjithçka po ndodhte mes shqetësimeve të vendeve perëndimore se një gjë veprim gjatë agresionit ushtarak rus në Ukrainë mund të kërcënojë paqen e brishtë të Ballkanit.

Dorëzimi i këtij armatimi, për të cilin Serbia e kishte blerë nga Kina në vitin 2019.

Perëndimi ka shprehur më parë shqetësimin se armatimet shtesë të vendeve të Ballkanit Perëndimor gjatë luftës në Ukrainë mund të rrezikojnë paqen dhe stabilitetin e rajonit.

Në të njëjtën kohë, Brukseli dhe Washingtoni vazhdimisht kanë shprehur shqetësimin për blerjen e armëve serbe nga Rusia dhe Kina.

Për shkak të kësaj blerje, paralajmërimi nga Shtetet e Bashkuara mbërriti në vitin 2020.

Në atë kohë, zyrtarët amerikanë thanë se nëse Serbia donte vërtet t’i bashkohej BE-së dhe aleancave të tjera, ajo duhet t’i sjellë pajisjet e saj ushtarake në përputhje me standardet perëndimore.

Kujtojmë se Serbia është vendi i parë në Evropë që posedon armatim kinez. I njëjti rast ishte edhe me dronët luftarakë CH-92A, të cilët u prezantuan para publikut në korrik të 2020-së.