Mediat serbe komentojnë bisedën e Vjosa Osmanit me përfaqësuesin amerikan, Matthew Palmer

Shtetet e Bashkuara thuhet se do të përfshihen në procesin e negociatave si një partner dhe do të koordinojnë pozicionet e tyre me BE.

Përfaqësuesi Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, theksoi dje në një bisedë me u. d. e Presidentes së vendit, Vjosa Osmani shpjegoi rëndësinë e pjesëmarrjes aktive të Prishtinës në dialogun me Beogradin, duke shpjeguar se pas formimit të qeverisë, do të duhet të marrin në konsideratë deklaratat se dialogu me Serbinë është në përparësinë e gjashtë, të shtatë, shkruajnë mediat serbe.

Takimi diskutoi sfidat me të cilat përballet Kosova për shkak të pandemisë së virusit corona, rëndësinë e vazhdimit të dialogut Beograd-Prishtinë dhe ndërtimin e institucioneve.

Palmer konfirmoi se Shtetet e Bashkuara do të përfshihen në procesin e dialogut si një partner dhe do të koordinojnë qëndrimet e tyre me BE dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara mbeten një aleat i përhershëm i popullit në Kosovë.

Në bisedë, Osmani deklaroi “se qasja e Presidentit Amerikan Joseph Biden se dialogu duhet të rezultojë në njohje të ndërsjellë” është jashtëzakonisht e mirëpritur në Kosovë. Ajo tha se fokusi aktual është në krijimin e institucioneve pa vonesë për të shmangur një krizë institucionale dhe kushtetuese.