Mbi 1 milion njerëz janë “evakuuar” nga Ukraina në Rusi

Rreth 1.02 milionë njerëz janë “evakuuar” nga Ukraina në Rusi që nga shpërthimi i luftës më 24 shkurt, ka thënë të shtunën ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, raporton Sky News.

Ky numër mendohet të përfshijë 120,000 të huaj dhe njerëz të evakuuar nga rajonet separatiste të Ukrainës të mbështetura nga Rusia, të ashtuquajturat republikat Popullore të Donetsk dhe Luhansk.

Gjatë gjithë krizës është pretenduar se njerëzit janë zhvendosur në Rusi nga Ukraina kundër vullnetit të tyre, duke përfshirë fëmijë.