Mbappe për Botërorin në “Katar 2022”: Do të shkojmë atje për ta fituar

Kylian Mbappe shënoi katër gola teksa Franca mundi Kazakistanin 8-0 të shtunën, me sulmuesin që barazoi një rekord që ka qëndruar për 63 vjet.

Ylli i PSG-së goditi tre herë për t’i dhënë skuadrës së tij një epërsi të rehatshme në pjesën e parë të ndeshjes kualifikuese të Kupës së Botës përpara se të shtonte një tjetër në fazat e vona të lojës për të përfunduar një mbrëmje të bukur.

Karim Benzema shënoi dy të tjerë ndërsa Adrien Rabiot dhe Antoine Griezmann gjithashtu goditën pasi ‘Les Bleus’ konfirmuan vendin e tyre si fitues të grupeve për të siguruar që do të jenë në Kupën e Botës 2022.

Duke folur për M6 pas ndeshjes, Mbappe tha: “Po, topi i ndeshjes është në dhomat e zhveshjes.

“Gjëja më e rëndësishme ishte vërtet kualifikimi. Përveç kësaj, në grup, shumë lojtarë nuk kanë luajtur në Kupën e Botës, madje edhe për ata që kanë luajtur është një ëndërr për të luajtur për herë të dytë.

“Sonte mendoj se njerëzit u argëtuan dhe po ashtu edhe ne. Ne e respektuam kundërshtarin deri në fund dhe kjo është ajo që e bëri rezultatin të madh.

“Është e vërtetë që nuk kam një lojë të mirë me kokë, por këtë vit jam përmirësuar dhe ka filluar të jetë ajo që dua të jem”.

Duke folur për Kupën e Botës, Mbappe tha për kampionët e vitit 2018: “Ne do të shkojmë atje për të fituar”.

Shënimi i katër golave ​​i Mbappes tregon që kjo është hera e parë që një lojtar francez shënon po aq gola në 63 vjet.

Lojtari i fundit që ka shënuar katër ose më shumë për ‘Les Bleus’ ishte Just Fontaine, i cili shënoi katër herë kundër Gjermaninë Perëndimore në 1958.

Lojtari më i fundit i Francës që ka shënuar tre ose më shumë në një ndeshje konkurruese ishte Dominique Rocheteau, i cili shënoi tre gola kundër Luksemburgut në 1985.

Rezultati i së shtunës e lë Francën në krye të Grupit D me 15 pikë nga shtatë ndeshje dhe vetëm një të mbetur për të luajtur.

Ata janë katër pikë më shumë se Finlanda, kundërshtari i tyre i ardhshëm dhe i fundit në fazën kualifikuese, që do të thotë se skuadra e Didier Deschamps ka fituar grupin dhe do të garojë në kampanjën e Botërorit në Katar vitin e ardhshëm.