Mbappe do t’i bashkohet Real Madridit këtë verë në një transferim rekord botëror

E ardhmja e Kylian Mbappe në Paris Saint-Germain ka qenë objekt spekulimesh intensive gjatë javëve të fundit, pas pranimit të fundit të 24-vjeçarit në lidhje me kontratën e tij aktuale.

Marrëveshja aktuale e Mbappes me PSG-në skadon verën e ardhshme, megjithëse ai ka mundësi ta zgjasë atë edhe për një vit.

Mirëpo, ai ka njoftuar hierarkinë e klubit se nuk e ka ndërmend ta bëjë këtë, që do të thotë se do të mund të largohet falas në verën e 2024.

PSG nuk dëshiron që kjo të ndodhë, dhe ata më mirë do ta shesin atë këtë verë, nëse qëllimi i tij është të largohet gjithsesi.

Ata mund të kenë arritur dëshirën e tyre, pas një raportimi nga PSG Community se Real Madrid ka rënë dakord për një marrëveshje me vlerë 250 milionë euro për të nënshkruar Mbappen.

Real Madridi thuhet se do të paguajë një tarifë paraprake prej 200 milionë eurosh, me 50 milionë euro tjera bonuse të përfshira gjithashtu.

Kjo do ta bënte Mbappe transferimin më të shtrenjtë në histori, duke eklipsuar 222 milionë eurot që PSG i pagoi Barcelonës për Neymar në vitin 2017.

Nuk është sekret që Florentino Perez është i vendosur për të nënshkruar me Mbappen.

Megjithatë, duke pasur parasysh faktin se kontrata e tij skadon verën e ardhshme, që do të thotë se një marrëveshje para-kontrate mund të nënshkruhet në janar, duket shumë e pamundur që Real Madrid të jetë i gatshëm të paguajë një tarifë të mundshme prej 250 milionë eurosh.

Mbetet për t’u parë nëse këto raporte janë të sakta, por nëse janë të vërteta, Real Madridi do të ketë mbushur boshllëkun e lënë pas largimit të Karim Benzemas në Al-Ittihad, duke e zëvendësuar atë me një nga lojtarët më të mirë në botë.