Marrëveshja që ka bërë Chelsea me Jorge Mendes për Joao Felix – dalin në pah detaje shtesë

Marrëveshja huazuese e Chelseat për sulmuesin e Atletico Madridit, Joao Felix përfshin një opsion të përhershëm.

Sulmuesi portugez ka kontratë me klubin spanjoll deri në vitin 2027, por do të vlerësojë të ardhmen e tij pasi të përfundojë periudha e përkohshme në “Stamford Bridge”.

Kalimi gjashtëmujor i Felix në Ligën Premier i kushtoi Chelseat një tarifë prej 11milionë eurosh dhe e bën atë fituesin e katërt më të lartë me rreth 280,000 eurosh në javë.

Dhe The Athletic raporton se marrëveshja e tij e huazimit përfshin një klauzolë që bën të mundur një transferim të plotë.

Thuhet se agjenti i 23 vjeçarit, Jorge Mendes, ndihmoi në inxhinierimin e lëvizjes për pjesën tjetër të sezonit.

Felix duket se është i lumtur me kalimin te Chelsea dhe do ta synojë ta bëjë lëvizjen e përhershme në verë.