Mario Draghi nesër pritet të betohet si kryeministër i Italisë

Former head of the BCE (European Central Bank) Mario Draghi (C) gives a press conference after a meeting with the Italian president, at the Quirinal palace in Rome, on February 3, 2021. - Italy's president is expected February 3, to ask Mario Draghi, the former head of the European Central Bank, to lead the country out of the devastating coronavirus pandemic after the coalition government collapsed. He called for unity after being charged by Italy's president to form a new government, saying the country faced a "difficult moment". (Photo by Alessandra TARANTINO / POOL / AFP) (Photo by ALESSANDRA TARANTINO/POOL/AFP via Getty Images)

Mario Draghi do të jetë kryeministri i ri i Italisë. Ish-kreu i Bankës Qendrore Europiane do të betohet përballë presidentit Sergio Mattarella, ditën e nesërme në mesditë, shkruan CNNa2.

Draghi ka arritur të gjejë numrat që i duhen për të marrë votëbesimin në Parlament, pas mbështetjes së Lëvizjes 5 Yje, Partisë Demokratike por edhe Forca Italia të Silvio Berlusconit dhe Legës së Matteo Salvinit.

Ndërkohë, Draghi ka bërë të ditur edhe ministrat që do të përbejnë ekzekutivin e tij, i mbështetur pothuajse nga të gjitha forcat politike nga e majta e Partisë Demokratike deri tek e djathta e Salvinit, me përjashtim të Fratelli d’Italia.

Ministër i Jashtëm do të mbetet Luigi Di Maio, lideri i Lëvizjes 5 Yje, ndërkohë që ministria e Ekonomisë, e rëndësishme në një periudhë krize si ajo që po përjeton vendi, i është një prej personave më të besuara të Draghit, ekonomistit Daniele Franco.

Mbështetja e Berlusconit është qartë edhe me rikthimin e disa prej ish-ministrave të tij, si Mara Carfagna, Maria Stella Gelmini dhe Renato Brunetta.

Ministria e Brendshme mbetet në duart teknike të Luciana Lamorgese, një nga figurat e respektuara të administratës publike.