Mancini: Italia po evoluon, suksesi në Ligën e Kombeve është një gjë e shkëlqyer

Roberto Mancini ka thënë se suksesi i Italisë në Ligën e Kombeve është një gjë e shkëlqyer, duke këmbëngulur se kombëtarja po evoluon dhe do të ketë ndryshuar disa gjëra deri në fillimin e Kampionatit Evropian verën e ardhshme.
Trajneri iu drejtua mediave gjatë konferencës së tij për shtyp para ndeshjes përpara përballjes së ‘Azzurrit’ me Spanjën në Holandë sonte mbrëma.

Herën e fundit, Italia, gjithashtu vendi pritës, përfundoi në vendin e tretë, duke humbur 2-1 ndaj kundërshtarit të nesërm Spanjën në gjysmëfinale përpara se të mposhtte Belgjikën me të njëjtin rezultat në play-offin e vendit të tretë.

“Është hera e dytë që kemi arritur në fazën finale të Ligës së Kombeve dhe mendoj se tashmë është një gjë e shkëlqyer”, tha Mancini të mërkurën në mbrëmje.

“Ne kemi ardhur këtu me një grup djemsh të rinj dhe ishim në një grup shumë të vështirë, kështu që kjo është një gjë e mirë.

“Ndeshjet kundër Spanjës janë gjithmonë ndeshje të vështira, sepse ato janë plot me lojtarë dhe kualitete të shkëlqyera. Ata kanë shumë rreth tyre, ata mund t’i ndryshojnë gjërat lehtësisht, duke ruajtur gjithmonë të njëjtin sistem dhe të njëjtën cilësi të lojës.”

Kujtojmë që sonte me fillimin nga ora 20:45 përballen Spanja me Italinë, në kuadër të gjysmëfinales së Ligës së Kombeve.