Liverpooli kontakton Real Madridin për transferimin e Federico Valverdes dhe ka ‘dorëzuar një ofertë’ tashmë

Liverpooli ka kontaktuar me Real Madridin për një lëvizje ambicioze për Federico Valverde, megjithëse presidenti Florentino Perez tashmë është përgjigjur.

Valverde, i cili shënoi 12 gola në 56 paraqitje për Los Blancos sezonin e kaluar, do të luftojë për minutat e ekipit të parë në muajt e ardhshëm pasi Jude Bellingham duket se do të vijë nga Borussia Dortmund.

Toni Kroos dhe Luka Modric po i afrohen fundit të karrierës së tyre përkatësisht 33 dhe 37 vjeç, por Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga dhe Dani Ceballos i rilindur do të ofrojnë konkurrencë serioze në mesfushë.

Uruguaiani mund të jetë pjesë e një skuadre madrilene që dominon Evropën për vitet në vijim, megjithëse skuadra e Ligës Premier, Liverpooli, thuhet se është e interesuar për shërbimet e tij.

Sipas mediumit El Nacional, në fakt, skuadra e Jurgen Klopp ka bërë tashmë një ofertë prej 60 milionë eurosh për Valverden.

Raporti gjithashtu pretendon se Liverpooli i lidhur me Ligën e Evropës do të rriste ofertën e tyre në 80 milionë euro plus 20 euro bonuse, por presidenti i Los Blancos, Florentino Perez e ka bërë të qartë qëndrimin e tij për një transferim.

Perez thotë se negociatat për më pak se 100 milionë euro fikse nuk do të merren parasysh dhe bisedimet për një shitje nuk do të vazhdojnë nëse oferta nuk e kalon atë shumë.

Sipas El Nacional, Klopp e ka ndjekur Valverden prej disa kohësh dhe beson se ata kanë nevojë për ‘një tronditje dhe një kërcim në cilësi’ pas një sezoni të dobët në të gjitha garat sezonin e kaluar.