Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi e ka theksuar një paraqitje të një portieri në vitin 2015 si më të mirën që ka parë ndonjëherë, duke e përshkruar atë si “jo njerëzore”.

Shumica e portierëve me të cilët është përballur argjentinasi nuk kanë qenë në gjendje ta pengojnë atë dhe në vitin 2020, Budweiser dërgoi shishe birre te 144 gardian të ndryshëm që pranuan kundër tij ndërsa ai ishte në Barcelonë.

Fraser Forster ishte një nga ata përfitues, pasi i kishte pranuar një herë në fitoren 2-1 ndaj Blaugranësve në vitin 2012 në Celtic Park.

Ai ishte gjithashtu në portë për ndeshjen e dytë, e cila përfundoi 2-1 për Barçën pas golit të vonshëm të Jordi Albas.

Por, pritjet e Forsterit lanë një përshtypje të madhe te shtatë herë fituesi i Topit të Artë, i cili pretendoi se ai ishte madje një objektiv i Barcelonës në të kaluarën.

“Performanca e Fraser Forster kundër nesh u përfol për një kohë të gjatë”, ka thënë Messi, sipas Daily Star.

“Ishte një ndeshje në Skoci ku ai bëri paraqitje jo-njerëzore, është performanca më e mirë e portierit që kam parë”.

“Kur Victor Valdes tha se do të largohej, ne madje folëm që ai të luante këtu. Unë isha i sigurt se ai do të përfundonte në Arsenal, Chelsea ose Manchester United”, ka shtuar Messi.

Goli i vetëm i Messit në portënm e Fosterit ishte një goditje në minutën e 90-të dhe 35-vjeçarit iu dha pseudonimi ‘Muri i Madh i Glasgoë’ pasi bëri shtatë pritje.

Ai u transferua në Southampton nga Celtic në 2014 dhe vazhdoi të luajë 162 herë – duke u kthyer shkurtimisht te Bhoys në 2019/20.

Duke luajtur gjashtë herë për Anglinë, Forster iu bashkua Spurs në vitin 2022 dhe ka bërë 20 paraqitje në të gjitha garat.