Legjenda e United thotë se forma e Fernandes ka rënë si pasojë e rikthimit të Ronaldos në klub

27-vjeçari shënoi 28 gola dhe regjistroi 17 asistime në 58 paraqitje në të gjitha garat në sezonin 2020-21, 18 dhe 11 prej të cilave erdhën respektivisht në 37 ndeshje në Premier Ligë.

Sidoqoftë, Fernandes ka shënuar vetëm pesë gola këtë sezon në 24 paraqitje dhe ka shënuar vetëm dy herë që nga dita e hapjes së sezonit aktual të Premierligës.

Frustrimet e ish-mesfushorit të Sporting Lisbonës para portës vazhduan të hënën mbrëma, kur ai mundi vetëm të godiste shtyllën nga afërsia kur ndeshja ishte ende pa gola.

Dhe duke folur për ‘Premier League Productions’, ish-sulmuesi i United Cole – i cili shënoi 121 gola në 275 ndeshje për klubin – tha se vështirësitë e Fernandes mund të jenë rezultat i ndryshimit të ‘të gjithë lojës’ së tij që nga rikthimi i Ronaldos, 36 vjeç, nga Juventus.

“Ai duhet të shënojë, kaq e thjeshtë”, tha Cole. “Ai merr një pozicion të shkëlqyeshëm dhe kjo është një trokitje e lehtë për të.

‘Ka qenë qesharake për momentin. Ronaldo është rikthyer dhe duket sikur e gjithë loja e [Brunos] ka ndryshuar.

“Unë e shikova atë këtë sezon, që kur Ronaldo u kthye dhe ai nuk ka qenë i njëjti lojtar që ishte sezonin e kaluar.

“Dhe ju e shikoni atë dhe mendoni – pse? Ai ka cilësinë, ai nuk duhet të shqetësohet nëse Ronaldo është në skuadër sepse të dy janë lojtarë cilësorë që duan të njëjtën gjë.

“Por forma e tij ka ndryshuar që kur Ronaldo është rikthyer”, ka përfunduar Cole.