Sport Kthimi i Jose Mourinhos te Chelsea do të ishte lajm i keq...

Kthimi i Jose Mourinhos te Chelsea do të ishte lajm i keq për pesë lojtarë

Tifozët e Chelseat mund të jenë më të kujdesshëm se çfarë dëshirojnë në thirrjet për zëvendësimin e Graham Potter, pasi dolën raportime se Jose Mourinho është i prirur të drejtojë klubin e Londrës perëndimore për herë të tretë. Portugezi u largua nga Blutë në rrethana të vështira në të dyja periudhat e tij të mbushura me trofe në klub dhe dukej pothuajse e pamundur për të që të shkelte sërish në fushë pasi më vonë mori drejtimin e Manchester United dhe Tottenhamit.

Por, sipas Daily Mail, trajneri i Romës thuhet se dëshiron të kthehet në Angli, ku familja e tij është ende banon ndërsa ai punon në Itali. Raportimi përmend se skuadra londineze do të ishte destinacioni i tij i preferuar, megjithëse ai do të ishte i hapur për mundësi të tjera, me një drejtim të mundshëm të West Hamit mes dyshimeve për të ardhmen e David Moyes.

Perspektiva për të rikthyer Mourinhon do të frikësonte disa tifozë, të cilët janë ende të përhumbur nga mënyra sesi klubi u la në pozitën e 16-të kur Mourinho u shkarkua në dhjetor të vitit 2015. Megjithatë, gjërat nuk janë shumë mirë këtë sezon me Chelsean e Potterit që aktualisht janë në vendin e 10-të, dhe tre titujt e Mourinhos në Ligën Premier, mes trofeve të tjera, sugjerojnë se ai ka një formulë fituese në Londrën perëndimore.

Nëse Mourinho do të bënte një rikthim të jashtëzakonshëm te Chelsea, mund të ketë një numër lojtarësh që mund të mos i përshtaten taktikave të tij. Daily Express liston pesë lojtarët që mund të largohen me ardhjen e Special One:

Christian Pulisic

Mourinhos zakonisht i pëlqen që lojtarët e tij të luajnë përmes barrierës së dhimbjes si pjesë e angazhimit të tyre ndaj klubit dhe duke përfshirë filozofinë e tij për të fituar me çdo kusht. Por, Pulisic ka marrë vazhdimisht goditjet dhe ka kaluar kohë jashtë fushës, duke sugjeruar se ato mund të mos jenë të rënda për të.

Pulisic është një lojtar i dobishëm, por Mourinho mund të preferojë ritmin dhe fuqinë e transferimeve të janarit si, Mykhaylo Mudryk dhe Noni Madueke, siç u dëshmua në të kaluarën nga mosmarrëveshja e tij me Juan Matan.

Pierre-Emerick Aubameyang

Edhe nëse egoja e tij është zbehur pak në dritën e betejave të tij të fundit në kampionat, stili konfrontues i menaxhimit të Mourinhos nuk shkon mirë me lojtarët që nuk arrijnë të menaxhojnë vetën. Aubameyang ka treguar një tendencë për të shtyrë kufijtë e disiplinës në të kaluarën dhe paraqitjet e tij të pakta do të bënin pak për ta mbrojtur atë nga shitja.

Ben Chilwell

Që kur mbërriti në një transferim prej 60 milionë eurosh nga Leicester në shtator 2020, Chilwell ka luajtur 68 herë dhe ka shënuar tetë gola për Chelsean, duke theksuar ndikimin e tij në vazhdimësi. Megjithatë, më e rëndësishmja, ai ka munguar gjithashtu 57 ndeshje pas lëndimit të ligamenteve dhe tani duke vuajtur një lëndim të rëndë të muskujve.

Chelsea FC - Dinamo Zagreb: Grupi E - UEFA Champions League

Benoit Badiashile

Mourinho kaloi vite duke u përpjekur për të nënshkruar me Kalidou Koulibaly në periudhën e tij të dytë në Chelsea dhe kur ai ishte në krye të Manchester United, kështu që një rikthim në Stamford Bridge më në fund do ta shihte dyshen të punonin së bashku. Dhe kjo mund të ndërpresë përparimin e Badiashiles.

Lewis Hall

Graham Potter ka treguar një gatishmëri për t’u dhënë shanse lojtarëve të dalë nga akademia e famshme Cobham të Chelseat. Por, duke shikuar nga periudha pesë viteve e gjysmë në Chelsea, Mourinho rrallë u bën premtime të tilla lojtarëve të rinj.

Hall ka pasur një ndikim pozitiv që kur bëri debutimin e tij në Ligën Premier në fillim të sezonit kundër Newcastles dhe Mourinho do të ishte naiv të injoronte shkathtësinë dhe potencialin e tij.

Chelsea FC - Crystal Palace - Premier League