Koronavirusi me emër të ri

Organizata Botërore e Shëndetit ka njoftuar se emri zyrtar për koronavirus do të jetë Covid-19.

Emri i referohet një infeksioni koronavirus që filloi në vitin 2019, transmeton KosovaPress.

Emri u njoftua nga drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Gebrejesus në një takim në Gjenevë.

Koronavirusi i ri nga qyteti kinez Wuhan, ku u shfaq në fund të vitit të kaluar, është përhapur në të gjithë botën dhe ka vrarë më shumë se një mijë njerëz dhe dhjetëra mijëra janë infektuar.