Koronavirusi, 69 vdekje të reja në Kinë, 494 viktima që nga fillimi i epidemisë

Numri i rasteve i personave të imfektuar nga koronavirusi në Kinë ka shkuar në 24.597.

3,887 njerëz u prekën vetëm në 24 orët e fundit.Rastet e vdekjeve të reja janë 69, 494 në total.

492 viktima janë në Kinë dhe dy raste jashtë, një në Filipine dhe një tjetër në Hong Kong.

Ndërkohë 898 pacientë janë shëruar dhe kanë lënë spitalet.

Disa vende të BE kanë kërkuar nga bashkatdhetarët e tyre në Kinë që të kthehen në atdheun e tyre.

Virusi deri më tani është shfaqur në 25 vende. Provinca e Hubeit mbetet shpërthimi i parë dhe kryesor i epidemisë dhe deri më tani ka regjistruar 479 vdekje, 520 pacientë të shëruar si dhe 16.678 të infektuar nga virusi nga 24.367 të llogaritur në shkallë vendi.

Në Japoni të paktën dhjetë pasagjerë në një anije lundruese të karantinuar dolën pozitiv. Në bordin e anijes kishte 3.711 njerëz.