Kokëdhimbje për Ancelottin: Real Madridi pa superyllin kundër Valencias

Ylli i Real Madridit, Jude Bellingham pritet të jetë jashtë listës për ndeshjen e ardhshme të skuadrës në La Liga kundër Valencias. Sipas gazetarit Arancha Rodriguez, mesfushori nuk është rikthyer ende në stërvitjet e ekipit, duke zvogëluar shanset për disponueshmërinë e tij për ndeshjen.

Kjo vjen pas një raportimi nga gazetari i Relevo, Jorge Picon se anglezi po bënte përparim më të mirë se sa pritej në rikuperimin e tij. Kështu, tani është e paqartë nëse ai do të jetë gati të përshtatet në Mestalla.

Bellingham pësoi një lëndim në kyçin e këmbës gjatë fitores 4-0 të skuadrës ndaj Gironas. Fillimisht atij iu dha një orar kthimi trejavor, por dukej se po bënte hapa të shpejtë në procesin e rehabilitimit. Megjithatë, ekipi mjekësor tani do të ketë vendimin përfundimtar për ta lejuar atë të luajë të shtunën kundër Valencias.

Real Madridi do të ketë gjithashtu parasysh se ata kanë një ndeshje të rëndësishme në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve kundër RB Leipzig katër ditë më vonë.

Los Blancos mbajnë një epërsi të vogël 1-0, që do të thotë se ata mund të mendojnë të pushojnë Bellinghamin gjatë fundjavës për të siguruar aftësinë e tij për ndeshjen e UCL.

20-vjeçari ka qenë një zbulim që nga ardhja e tij në Bernabeu nga Borussia Dortmund për një tarifë të raportuar prej 103 milionë euro. Ai ka luajtur në mesfushë për liderët e ligës, duke shënuar 16 gola dhe tri asistime në 21 ndeshje në ligë.