Këto ishin raketat që Irani përdori për të shkatërruar bazat ushtarake amerikane në Irak

Irani sulmoi mbrëmë me raketa dy baza të ushtrisë amerikane në Irak.

Sulmet e rënda raketore nga baza e Forcës Ajrore të Ushtrisë Irakiane në bazën al-Asad në Irak është në shenjë hakmarrje për vrasjen e gjeneralit iranian Shahid Qassim Suleiman dhe shoqëruesit të tij.

Sipas agjencia e lajmeve iraniane Fars News, pasë parasysh distancën misdin Kremanshah (vendi i mundshëm i gjuajtjes së raketave) dhe bazës së Ain al-Asad (2 km), sulmi u krye duke përdorur raketa të tipit Fateh dhe Fateh-2 me një gamë prej 2 kilometrash, transmeton lajmi.net.

 

Raketa është në të vërtetë një gjeneratë e re e familjes së raketave Conqueror-8, e cila ka tipare thuajse identike me ato të paraardhësit të saj, Conqueror-2, dhe me pak ndryshime në peshë.

Kujtojmë, se mediat iraniane po raportojnë për 80 persona të vdekur nga sulmi, ndërsa Uashingtoni zyrtar nuk ka dhënë asnjë informacion lidhur me viktimat.