Katër të vdekur dhe dy të plagosur pasi një person i armatosur hapi zjarr në rrugët e Filadelfias

Një person i armatosur i veshur me një jelek antiplumb ka hapur zjarr përgjatë disa blloqeve në Filadelfian jugperëndimore përpara se policia ta arrestonte të hënën në mbrëmje.

Megjithatë, për fat të keq, në momentin kur ai ishte arrestuar, ai veçse kishte lënë të vrarë katër persona dhe dy fëmijë të plagosur, kanë thënë autoritetet.

Një person i dytë që hetuesit besojnë se mori një armë dhe u përgjigj gjithashtu ishte vendosur në paraburgim nga policia pas dhunës në lagjen Kingsessing të Filadelfias, tha Komisioneri i Policisë së Filadelfias Danielle M. Outlaw.

Hetuesit nuk e dinë menjëherë se çfarë çoi në të shtënat, në të cilat disa automjete u dëmtuan dhe oficerët po vraponin pas të dyshuarit të parë edhe kur ai po qëllonte, tha Outlaw.

Deri më tani nuk dihet motivi i ngjarjes dhe emrat, e as të arrestuarve dhe as të vrarëve nuk janë bërë të ditur.

Tre nga katër të vrarët ishin të moshës nga 20 deri në 59 vjeç, tha policia. Mosha e të katërtit nuk ishte menjëherë e disponueshme.

Outlaw e përshkroi gjendjen e dy fëmijëve që u qëlluan – të moshave 2 dhe 13 – si të qëndrueshme.

I dyshuari i parë është një 40-vjeçar i cili kishte një pushkë të stilit AR dhe një pistoletë, tha Outlaw, i cili nuk tregoi moshën për të arrestuarin e dytë.

Të paktën 340 të shtëna masive kanë ndodhur në SHBA deri më tani këtë vit, sipas Arkivit të Dhunës me Armë.

Arkivi, ashtu si CNN, e përkufizon një të shtëna masive si atë në të cilën qëllohen katër ose më shumë persona, pa përfshirë atë që ka qëlluar.