Jose Mourinho zgjedh fituesin e tij për Topin e Artë

Jose Mourinho ka parashikuar që superylli i Real Madridit, Vinicius Junior do të fitojë çmimin e Topit të Artë për vitin 2024.

Sulmuesi brazilian ishte një lojtar i spikatur për Los Blancos sezonin e kaluar, duke fituar Ligën e Kampionëve, La Ligën dhe Superkupën e Spanjës.

Vinicius shënoi 24 gola dhe 11 asistime në 39 ndeshje në të gjitha garat për skuadrën e Carlo Ancelottit. Ai u dha mbrojtësve kundërshtarë një kohë të vështirë, përfshirë kundër Barcelonës, ku shënoi një hat-trick në një finale të Superkupës së Spanjës 4-1.

 

Jose Mourinho foli për TNT Sports përpara Euro 2024 dhe iu kërkua të bënte disa parashikime. Një prej tyre ishte se kush do të fitojë Topin e Artë kur të zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve në tetor: “Unë mendoj se Vinicius”.

Vinicius është favorit për të fituar çmimin France Football, përpara shokut të skuadrës së Real Madridit, Jude Bellingham. Nënshkrimi i verës së Los Blancos, Kylian Mbappe është gjithashtu në garë, ashtu si edhe Toni Kroos.

Braziliani me 29 ndeshje nuk do të shqetësohet shumë nëse nuk arrin ta fitojë atë, pasi foli për mundësinë në fillim të këtij muaji. Ai tha (përmes Reuters): “Nuk më intereson Topi i Artë, njerëzit afër meje dhe rreth meje më thonë se jam më i miri dhe e besoj. Kjo është mirë për mua”.

Pavarësisht kësaj, Vinicius mund të aksionojë më tej pretendimin e tij si kryesues për Topin e Artë këtë verë. Ai ka vendosur të përfaqësojë Brazilin në Copa America dhe është i etur për të marrë në dorë një trofe të madh ndërkombëtar.