Joel Embiid theu rekordin e karrierës, plot 49 pikë

Joel Embiid theu rekordin e karrierës, duke shënuar plot 49 pikë dhe rikuperuar 14 topa në fitoren 129-112 të Philadelphia 76ers ndaj Atlanta Hawks. Embiid realizoi 22 pikë vetën në periodën e katërt, duke qenë i saktë në 14 nga 15 gjuajtjet e lira në total. Për 76ers ishte fitorja e 13 radhazi në shtëpi, teksa kanë shënuar edhe ecurinë më të mirë në sfidat shtëpiake në histori me 27 fitore e vetëm 2 humbje në total. Tek Hawks shkëlqeu i zakonshmi Trae Young me 28 pikë dhe 10 asiste.

I kthehen suksesit pas tri humbjeve radhazi Los Angeles Clippers, që iu imponuan Memphis Grizzlies 124-97. Kalifornianët u udhëhoqën nga dyshja Leonard-Harrell me 50 pikë në total (nga 25 pikë). Vetëm 16 pikë për “rookie” Ja Morant, që s’mund të bënte asgjë për të shmangur disfatën e tretë radhazi të Griezzlies.

Në suksesin 123-112 të Houston Rockest përballë New York Knicks spikati i zakonshmi James Harden me 37 pikë e 9 asiste.

 

Rezultatet:
Atlanta Hawks 112-129 Philadelphia 76ers
Milwaukee Bucks 137-134 Washington Wizards (OT)
Miami Heat 119-125 Cleveland Cavaliers (OT)
Minnesota Timberwolves 123-139 Dallas Mavericks
Memphis Grizzlies 97-124 LA Clippers
Orlando Magic 115-113 Brooklyn Nets
Phoenix Suns 131-111 Utah Jazz
New York Knicks 112-123 Houston Rockets