“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

Sulmuesi i Real Madridit, Iker Bravo, ka shpjeguar pse po largohet nga Santiago Bernabeu në afatin kalimtar të verës.

Marrëveshja e huazimit të sulmuesit 19-vjeçar skadon këtë verë, pas së cilës ai do të largohet nga Los Blancos. Një pjesë e madhe e këtij vendimi mesa duket ka ardhur për faktin se koha e tij e lojës në ekipin e parë do të jetë e kufizuar sezonin e ardhshëm.

Pozicioni i preferuar i Bravos si qendërsulmues do të zërë Kylian Mbappe. Edhe pse ai gjithashtu mund të luajë në krahë, lojtarë si Vinicius Junior dhe Rodrygo janë startues të sigurt në krahët.

 

 

Mes këtyre rrethanave, Bravo i tha MARCA-s: “Tani jam duke kërkuar për një projekt ku mund të luaj dhe të ndihem i rëndësishëm. Ndoshta me numra të mirë në dy ose tre vjet mund të kthehem në Real Madrid një ditë”.

“Tani janë Mbappe, Vini, Rodrygo, Jude… nuk ka hapësirë për lojtarët e akademisë”.

Pas kësaj periudhe, Bravo duket se do të rikthehet në Bayer Leverkusen, ku ka kontratë. Jo vetëm që lojtari ka vendosur të mos vazhdojë, por raportimet sugjeruan se skuadra me bazë në Madrid nuk ishte e bindur nga Bravo gjithashtu.

Gjatë kohës së tij në Santiago Bernabeu, lojtari spanjoll nuk ka arritur të bëjë një paraqitje në ekipin e parë. Ai ka luajtur 25 ndeshje në të gjitha garat për Real Madrid Castilla, duke shënuar tri gola dhe asnjë asistim.