Ish-lojtari i Real Madridit preferon transferimin e Haalandit para Mbappes

Real Madridi pritet të jetë i madh verën e ardhshme në kërkim të një sulmuesi të ri ylli. Kylian Mbappe ka qenë shumë i lidhur, me kontratën e tij me Paris Saint-Germain që skadon në fund të këtij sezoni, megjithëse ata gjithashtu kanë një interes të fortë për Erling Haaland të Manchester City.

Dyshja shihen si Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo i kësaj gjenerate, dhe secili nga lojtarët padyshim që do ta bënte Real Madridin një ekip më të mirë.

Me vetëm njërin të mundshëm për t’u nënshkruar, ka pasur një debat të fortë se kush duhet të jetë ai që Florentino Perez të bëjë lëvizjen e tij.

Alfonso Perez, i cili luajti për Real Madridin nga viti 1991 deri në 1995, beson se Haaland do të ishte më i përshtatshëm për Los Blancos, pavarësisht se pretendon se Mbappe është lojtari më i mirë në botë në këtë moment aktual.

“Nëse do të duhej të ishte vetëm njëri, për shkak të profilit që i duhet Real Madridit, ata duhet të nënshkruajnë me Haaland. Mendoj se Mbappe është më i miri në botë, por në atë pozicion, ata tashmë kanë Vinicius dhe Rodrygo”, ka thënë Perez për Diario AS.

Ky këndvështrim është përdorur nga shumë njerëz që sugjerojnë se Real Madrid duhet të synojë Haaland para Mbappes, dhe sigurisht që ka shumë merita.

Nëse Los Blancos kthehen në sistemin e tyre tipik 4-3-3 nga sezoni i ardhshëm, nuk ka dyshim se norvegjezi përshtatet më mirë, pasi ai është një numër nëntë klasik.