Indonezi, zhduket aeroplani me pasagjerë

Një aeroplan pasagjerësh me më shumë se 50 persona në bord është zhdukur pas ngritjes nga kryeqyteti indonezian Xhakarta.

“Sriwijaya Air Boeing 737” humbi kontaktin gjatë rrugës për në Pontianak në provincën Kalimantan Perëndimore, thanë zyrtarët.

Uebfaqja për gjurmimin e fluturimit Flightradar24.com tha se avioni kishte humbur më shumë se 3,000m (10,000ft) në lartësi në më pak se një minutë.

Ministria e transportit tha se përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit ishin në proces.